Мали херои: Три деца и 11-месечно БЕБЕ се пронајдени живи во џунглата Амазон, 17 ДЕНА по авионската несреќа во која загина нивната мајка

Три деца и едно бебе се пронајдени живи по 17 дена талкање во Амазон по авионска несреќа.

Браќата и сестрите, момчиња на возраст од единаесет месеци, четири и девет години и нивната 13-годишна сестра, беа оставени на милост и немилост на дивите животни и преживеаја јадејќи овошје од џунглата пред нивното спасување вчера.

 

  

 

Три возрасни тела веќе беа пронајдени по несреќата, за која се верува дека се случила поради механички дефект на 1 мај. Меѓу загинатите се пилотот на авионот и мајката на четирите деца.

Претседателот Густаво Петро го прогласи спасувањето за „радост за земјата“.
Тој ја сподели веста на „Твитер“, велејќи дека децата биле пронајдени по „напорните обиди за пребарување“ од страна на војската. Повеќе од 100 војници со кучиња трагачи шетаа низ џунглата помеѓу Какета, каде што слета авионот, и Гуавијаре – и двата на југот на земјата.

Вооружените сили соопштија дека напорите за пребарување се интензивирале откако спасувачите наишле на „засолниште изградено на импровизиран начин со стапови и гранки“, што ги натерало да веруваат дека има преживеани.

Децата се именувани како Лесли Мукутуј, тринаесет, Солеини Мукутуј, девет, Тиен Нориел Роноке Мукутуј, четири и Кристин Нериман Раноке Мукутуј, 11 месеци.

 

 

На фотографиите објавени од вооружените сили, може да се видат ножици и вратоврска коса меѓу гранките на подот од џунглата. Пронајдено е и шише за пиење на бебе и полуизедено парче овошје.

Војниците ги пронајдоа телата на пилотот и двајца возрасни кои летаа од локација во џунгла до Сан Хозе дел Гуавијаре – еден од главните градови во амазонската прашума во Колумбија – во понеделникот и вторникот.
Мајката на четирите деца, едно од трите што беа пронајдени мртви, беше именувана како Магдалена Мукутуј Валенсија.

Џиновски дрвја кои можат да пораснат и до 40 метри, диви животни и обилни врнежи ја отежнаа потрагата по „Операција Надеж“.

За помош беа употребени три хеликоптери, од кои едниот пушти снимена порака од бабата на децата на јазикот Хуито, која им кажува да престанат да се движат низ џунглата. Висината и дебелината на дрвјата го отежнуваа забележувањето на децата од воздух, а некои достигнуваа висина од повеќе од 50 метри.

Дивите животни и обилниот дожд исто така ја продолжија потрагата, а условите во џунглата се сметаат за опасни.  Властите не посочија што ја предизвикало авионската несреќа.

 

Пилотот пријавил проблеми со моторот само неколку минути пред авионот да исчезне од радарите, соопшти колумбиското тело за одговор при катастрофи.

Тоа е регион со малку патишта кој исто така е тешко пристапен по река, па затоа е вообичаен авионски превоз. Луѓето се прашуваат како четири мали деца евентуално можеле да преживеат 17 дена во такви услови.

Имаше одредена конфузија во текот на ноќта бидејќи ниту воените сили ниту Цивилната аеронаутика не го потврдија пронаоѓањето на децата и покрај тоа што претседателот Густаво Петро го објави спасувањето на „Твитер“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.