Мажот мислел дека е мртва: Жена која исчезнала пред повеќе од 30 години се појавила жива

Патриша Копта, сега 83, последен пат била видена во Питсбург, Пенсилванија, во 1992 година, кога инспекторите почнале да го истражуваат нејзиното исчезнување. Таа била позната како „ексцентричен“ уличен проповедник кој се викал „Врабец“, изјави во петокот заменик-началникот на полицијата во градот Рос, Брајан Колхеп.

Г-ѓа Копта, која има деменција, живее во старечки дом откако била прифатена како „личност во неволја“ седум години откако исчезнала.

 

„Олеснување е што таа не е убиена“

Нејзиниот сопруг Боб Копта рече дека бил во брак со г-ѓа Копта 20 години пред таа да исчезне.

„Олеснување е кога се знае дека таа не лежи во ров некаде, или некаде е убиена“.

86-годишникот додаде дека неговото семејство се сомневало дека таа е во Порторико, но дека била прогласена за мртва пред околу 25 години.

Г-ѓа Копта има две сестри – една близначка, која починала пред шест години, и една помлада сестра на која ѝ олесни кога дозна дека е сè уште жива, додаде г-дин Копта. Тој рече дека доживеал низа емоции низ годините, но е задоволен што знае дека неговата сопруга е жива и дека се грижи за неа.

„После 30 години, се обидувате да заборавите на тоа. Сега можам да заборавам на тоа. Знаеме што се случи, а таа е згрижена сега“, рече тој.

 

 

Г-ѓа Копта се плашела дека ќе биде институционализирана

Г-дин Копта рече дека неговата сопруга работела како оператор на лифт во Институтот за уметност во Питсбург пред таа да исчезне.

Пред нејзиното исчезнување, лекарите со седиште во САД во установа за ментално здравје ја дијагностицирале г-ѓа Копта со „заблуди на величественост“ и рекле дека има знаци на шизофренија.

Г-дин Копта рече дека полицијата верува дека г-ѓа Копта побегнала од земјата бидејќи била „загрижена дека ќе биде институционализирана“.

Се смета дека таа редовно талкала низ северните градови на Порторико Наранџито, Корозал и Тоа Алта, кои се наоѓаат југозападно од главниот град Сан Хуан, за време на нејзиниот престој на островот.

Г-ѓа Копта ги чувала деталите за нејзиниот живот во тајност кога завршила во дом за стари лица, но почнала да открива информации како што минувале годините. Минатата година таа открила информации кои предизвикале социјален работник во домот за стари лица да контактира со властите во Пенсилванија за нејзиниот идентитет.

 

„Таа само го сакаше океанот“

Г-ѓа Копта сугерирала дека пристигнала во Порторико со брод за крстарење од Европа кога првпат пристигнала во домот, соопшти полицијата. Сепак, нејзиното семејство рече дека таа всушност била студентка во САД, која станала модел и инструктор по танц.

По завршувањето на средното училиште, таа работела во финансии во компанија за стакло во Питсбург и присуствувала на настани за танцување еднаш неделно неделно, според нејзиното семејство. Помладата сестра на г-ѓа Копта, Глорија Смит, која сега има 78 години, рече дека нејзината сестра често одела на одмор во Порторико со пријателите пред да се омажи.

„Таа само ги сакаше океанот, плажата, топлото сонце“.

Г-ѓа Смит рече дека се надева дека ќе ја посети нејзината сестра, иако нејзината ментална состојба е лоша.

„Без разлика дали ме познава или не, јас сепак сакам да ја видам, да ја прегрнам и да ѝ кажам дека ја сакам“, рече г-ѓа Смит.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.