„Ме заобиколи една од најголемите ајкули на светот и успеав сето тоа да го фатам на видео!“

Џејкоб Ален уживал во вода, кога ненадејно го опкружила втората по големина ајкула во светот.

 

 

28-годишникот минатата недела бил во близина на шкотскиот брег во пристаништето Данбар во Ист Лотијан, кога ја забележа ајкулата и ја снимил неговата средба на видео, нарекувајќи ја „најдобрата средба со дивиот свет досега“.

 

 

 

„Го напуштив пристаништето Данбар и бев само 20 минути таму, кога забележав нешто во водата“, изјави човекот од Данбар за „Кенеди њуз“. Тогаш забележал две ајкули во водата.

„Потоа една од ајкулите почна да се движи кон мене во моја насока, што ме натера да се чувствувам малку страв на почетокот“, рече тој.
„За среќа, поради времето, временските услови и недостатокот на струја, можев да останам максимално мирен, така што не ја вознемирував водата, не веслав или не правев брзи движења“.

 

 

За среќа за Ален, ајкулите се сметаат за питоми суштества- тие не претставуваат никаква закана за луѓето.

Во тоа време, тој бил во можност да ги сними на „FaceTime“ и да и прати на неговата свршеница и малиот син за да им го покаже прекрасниот момент во природата.

„Беше прилично морничаво. Тоа беше најневеројатната средба со дивиот свет што некогаш сум ја имал и имав исклучителна среќа што го имав тоа искуството“, заклучи Ален.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Kire напиша:

    Да беше Белата ајкула ќе те видехме…имаше да бегаш…Таа што ја снима е можеби најголема…ама се хране само со планктон…не е опасна

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *