Меца се одлучила да го посети Дизни Ворлд и поради неа беа принудени да затворат дел од забавниот парк. Воздушна снимка го покажува нејзиното фаќање

„Најволшебното место на Земјата“ накратко изгуби дел од својата магија.

Возрасна женка црна мечка забележана во Дизни Ворлд принуди да се затворат неколку атракции во понеделникот.

Мечката била забележана во понеделникот наутро како виси на дрво во близина на планинската железница Биг Тандер во Фронтиерленд, изјавија локалните власти за Фокс 35 во Орландо. Популарното возење беше затворено заедно со неколку други.

Комисијата за зачувување на рибите и дивиот свет на Флорида (FWC) и локалните органи за спроведување на законот пристигнаа на местото на настанот и „безбедно ја фатија“ црната мечка неколку часа подоцна.

Воздушната снимка од станицата Орландо WESH се чини дека го покажува конечното фаќање. Од 15 часот, сите возења беа повторно отворени.

Сепак, не се објавени детали за тоа каде е заробена мечката, нејзината големина или состојба или како залутала на имотот.

FWC за The Post изјави дека мечката најверојатно барала храна пред зимската хибернација – црните мечки јадат речиси 20.000 калории секој ден на есен.

„Во повеќето случаи, најдобро е на мечките да им се даде простор и да ги остави сами да си го најдат патот, но со оглед на оваа ситуација, персоналот работи на фаќање и преместување на мечката“, продолжи изјавата на FWC.

Комисијата ги објави плановите за преместување на животното во или околу Националната шума Окала во округот Мерион, Флорида – околу 90 минути северно од одморалиштето Волт Дизни.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *