Медениот месец на канадска двојка е уништен откако во ресторан во Грција сакале да им наплатат 400 евра, а погледнете за што!

Уште една двојка е искасапена со неверојатна сметка од озлогласениот бар на плажа на идиличниот грчки остров Миконос. Канадските младенци Алекс и Линдзи Брин, и двајцата 30, биле шокирани од сметката во барот DK Oyster откако влегле на „брза ужина“ на нивниот меден месец на 23 мај.

Домородците од Торонто биле принудени да ја платат сумата откако нарачале само едно пиво, еден коктел и десетина остриги.

 

Двојката сподели дека биле во „неверување“ кога ја виделе сметката, бидејќи персоналот во ресторанот им дал мени за пијалоци во кое не биле наведени цените. Двојката, исто така, тврди Алекс бил одведен во задната соба да плати и кога побарал детална сметка, тие му го покажале својот компјутерски екран кој бил на грчки јазик.

Парот ја раскажа целата приказна која навистина ќе ве шокира!

„Отидовме во барот со остриги за „брза ужина“. Веднаш рекоа „сакаш ли остриги?“ Беа многу дрски. Ние рековме да, а тој рече ‘десетина?’ па рековме да бидејќи десетина е типичпна порција. Мојот сопруг нарача пиво и јас побарав мени за коктел. Тој се врати со пивото, а мени немаше, па морав повторно да побарам мени за коктел и тој почна да набројува за различни видови алкохол што ги има, вотка, џин, но јас едноставно побарав мени. Не знаев како е толку тешко да се види што имаат. Конечно ми го донесе она што тие го сметаат за нивно мени за коктели. Ламинирано парче хартија со наведените видови алкохол, но го немаше брендот или пијалоците, ништо. Значи, реков добро, ќе земам Aperol spritz бидејќи очигледно немаа мени што сакаа да ми го дадат“.

Линдзи тврди дека келнерот им послужил „комично големи“ пијалоци и штом ја завршиле нарачката, се обидел да ги убеди да нарачаат стапала од рак и десерти.

Таа додаде: „Конечно се врати со комично големи пијалоци, па мислевме дека е нивна смешна работа што ја прави барот затоа што не побаравме екстра голем коктел. Тој цело време „демнеше“ околу масата. Секогаш беше наоколу. Кога ги завршивме остригите, тој се обидуваше да нè натера да имаме нозе од рак, а фала богу што не го направивме“.

Но се шокирале кога ѕирнале мени каде што пишувало дека е 29 евра по острига!

„Мојот сопруг отиде во тоалет и кога се врати рече дека мислел дека видел мени внатре во кое пишувало дека е 29 евра по острига, а јас реков дека нема шанси. Веќе ги јадевме остригите, па си помисливме „о Боже, во што се впуштаме со оваа сметка?“

   

„Момчето се врати со огромна количка со десерти и рече „така, се разбира дека ќе јадеме торта денес“ и почна да става различни десерти на нашата маса, а ние рековме дека не ги сакаме и тој почна да се навредува што не ги сакавме. Како што постојано го одбивавме она што тој се обидуваше да ни го даде, тој стануваше се пофрустриран.

Го натерале да оди во задната соба за да плати!

„Откако отидов во тоалетот и тие го натераа мојот сопруг да влезе во задната соба да плати, што е необично. Му ја дале сметката која била над 400 евра. Тој бил шокиран и побарал детална сметка. Го свртеле компјутерскиот екран кон него и сето тоа било на грчки, но ние не зборуваме грчки. Бидејќи почувствувал чудна атмосфера, ја платил сметката. Тој дефинитивно се чувствуваше заплашен, а тој е најпријателскиот човек, па дури и ако сметката беше двојно, тој веројатно ќе ја платеше за да избегне какви било проблеми“.

„Беше прилично лудо. Мило ми е што не предизвикавме расправија или одбивме да платиме бидејќи можеше да заврши полошо за нас. Тие знаат кога сте туристи, тие ги користат предностите. Бевме навистина шокирани, особено затоа што имавме навистина убави оброци во Италија и подготвени сме да трошиме кога тоа е оправдано, но не добивме многу. Во канадски долари сметката е над 600 долари. Толку е лудо тоа да го платиш за ужина!“

Страницата Tripadvisor на DK Oyster е преплавена со критики со една ѕвезда, а исто така и клиенти кои тврдат дека доживеале сличен третман како Линдзи и Алекс.

DK Oyster bar отиде во Tripadvisor за да ги одбрани своите цени.

Тие напишаа: „Ви благодариме што одвоивте време да ја објавите вашата рецензија, но дали можете да ја разјасните точната причина за вашето разочарување? Цените што ги спомнуваш звучат точно, па би сакал да разберам што е проблемот. Пијалоците не беа онакви какви што очекувавте, амбиентот или услугата? Вашето мислење е важно за нас. Така, ќе ви бидеме благодарни ако одвоите неколку минути за да разјасните.“

Тие, исто така, ги исмеваа клиентите кои рекоа дека се чувствуваат заплашени да ги платат сметките за изнудување.

Тие напишаа: „Да видам дали добро разбравме: Те киднапираа од плажа и те турнаа со сила во луксузен ресторан?“

Додека пак мајка на две деца сподели дека кога таа била со своите пријателки во ресторанот,  се бунеле за сметката  и цел персонал ги опколоил и не им дозволувал да излезат.

„Секој маж во ресторанот стана и не опколи, имаше најмалку петмина, речиси не блокираа внатре. Беше многу, многу страшна ситуација бидејќи бевме шест жени опкружени со пет мажи… Морам да додадам сите беа облечени во црно, тоа беше некако гангстерско!

 

Франциско Таједа (38) од Бруклин, на TripAdvisor откри како персоналот во ресторанот DK Oyster во Миконос одбил да им даде мени на забавата или да им ги покаже цените, пред да ги изненади со сметка од 900 евра.

Одговарајќи на негативната рецензија на веб-страницата, ресторанот одговори: „Нема слободна земја во западниот свет што би не принудила да му објасниме на секој клиент зошто наплаќаме на начинот на кој го правиме тоа. 

 

Сопственикот на ресторанот, Димитрис Каламарас, е озлогласен во областа по отфрлањето на грижите на клиентите

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!