„Ми се допаѓа филмот Е.Т., но да не го мешаме“ Белата Куќа се исмеа и ги отфрли сите шпекулации дека вонземјани биле вмешани во трите неидентификувани објекти над Америка

Белата куќа ги исмеа шпекулациите дека вонземјаните биле вмешани во трите неидентификувани објекти соборени над Северна Америка за време на викендот, на брифинг на кој висок функционер сè уште не можел да каже кој ги поставил предметите или која била нивната цел.

 

 

Карин Жан-Пјер го отфрли секое тврдење дека „вонземска активност“ стои зад трите „отстранувања“ на НЛО над Алјаска, Канада и Мичиген – изнесувајќи ја темата без поттик на почетокот на брифингот за печатот во понеделникот.

„Нема индикации за вонземјани или вонземска активност со овие неодамнешни падови“, рече Жан-Пјер за време на нејзиниот брифинг во Белата куќа во понеделникот.
Таа  потоа се пошегува за тоа како го „сака“ филмот за ЕТ – додека администрацијата на Бајден и Пентагон сè уште не открија никакви детали за неодамнешните предмети одвоени од кинескиот шпионски балон.

 

 

САД, исто така, сè уште се обидуваат да ги вратат остатоците од соборените предмети и се обидуваат да откријат од каде дошле.

Претставници на Пентагон одржаа прес-конференција во неделата вечерта среде Суперболот, кога поголемиот дел од земјата беше расеан, каде што не одговорија на многу прашања и не предизвикаа шпекулации.
Генералот Глен Ван Херк беше конкретно прашан дали е можно предметите да укажуваат на вонземски живот.

„Ќе и дозволам на разузнавачката заедница и на контраразузнавачката заедница да го откријат тоа. Ништо не е исклучено. Во овој момент продолжуваме да ја проценуваме секоја закана или потенцијална закана, непозната, што се приближува до Северна Америка со обид да ја идентификуваме“, рече тој.

 

Жан-Пјер го изнесе прашањето за вонземјаните на врвот на брифингот, додека читаше подготвена изјава.

„Повторно, нема индикации на вонземјани или екстра копнена активност со овие неодамнешни соборувања“, рече тој.

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби потоа излезе на говорницата и ги отфрли кинеските тврдења дека САД во текот на минатата година фрлиле најмалку 10 шпионски балони во нивниот воздушен простор.

Тој откри дека шпионскиот балон соборен крај брегот на Јужна Каролина минатиот викенд бил дел од мрежата поврзана со Народноослободителната војска на Пекинг.

Кирби објави дека претседателот Бајден преку советникот за национална безбедност Џејк Саливан наредил „меѓуагенциски тим“ да ги „проучи пошироките политички импликации за откривање, анализа и отстранување на неидентификувани воздушни објекти кои претставуваат безбедносен ризик“.

 

 

Тој рече дека во тек се напори на сите локации за лоцирање на објектите. Но, тој рече дека тие биле на „тежок терен“, вклучувајќи мраз и дивина.

Еден од нив беше соборен над канадскиот град Јукон. Друг е длабоко под слатката вода на езерото Хјурон на канадската страна на големото езеро. Вториот соборен објект е идентификуван како слетал на мраз во езерото Бофор. Најновиот објект се наоѓа во она што е „веројатно многу длабока вода“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.