Милионер од Англија, живеел како бездомник цели 2 месеци. Она што му се случило, ќе ве „шокира“!

45-годишниот милионер Ед Стафорд во Англија е познат како авантурист, човек кој се збогатил со снимање програми за преживување во Африка и други места далеку од цивилизацијата.

Како уште еден експеримент, тој одлучил да живее како бездомник на улиците на Англија 2 месеци. На човекот му се чинело дека таквото постоење треба да биде исклучително тешко, тој сметал дека ќе живее само од милостина. Како резултат на тоа, ситуацијата се покажала како сосема поинаква, а на крајот од експериментот, Стафорд бил изненаден кога пресметал колку пари му останале во џебовите.

Снимањето на експериментот беше следното издание на каналот на Стафорд. Пред почетокот, човекот бил загрижен дека ќе мора да гладува. Сепак, веќе првата вечер тој собрал околу 100 евра од просење.

Понекогаш „заработката“ достигнувала и 200 евра. Немал потреба да се гладува: бројни волонтери делеа храна на улиците на Глазгов, Лондон и Манчестер. Стафорд дури можел да избере и се здебелил 5 килограми за време на експериментот.

Човекот, без принцип, ноќта ја поминувал исклучиво на улица во вреќа за спиење. Овде запознал многу интересни луѓе, вклучувајќи ги и оние кои специјално излегле на улица за да заработат пари. Еден од овие „бездомници“ рекол дека може да собере и до 600 евра од вечер ако оди во пабовите.
За 2 месеци од експериментот, Стафорд успеал да заштеди околу 3.000 евра.

Во прилог, погледнете го видеото од овој необичен експеримент!

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *