Мис Никарагва победи на Мис Универзум 2023: Натпревар на кој за прв пат во историјата учествуваа две транс жени и модел со плус големина

23-годишната Шејнис Паласиос од Никарагва е крунисана за Мис Универзум за 2023 година на 72-от годишен избор за убавина што се одржа синоќа во Сан Салвадор – влезе во историјата како прва делегатка од Никарагва што ја освоила титулата.

 

Покрај победата на Шејнис, настанот забележа уште неколку историски први, вклучително и две кандидатки за мајки, две трансродови жени и поединец со плус големина.

На натпреварот оваа година се појавија две транс жени. Рики Коле, 22-годишна активистка за правата на ЛГБТККЈУ+, која беше крунисана за Мис на Холандија во јули и Мис Португалија, Марина Мачете (23), која работи како стујардеса.

 

 

На мајките, мажените жени и на разведените им беше дозволено да се натпреваруваат за прв пат по промената на правилата во 2022 година, со Мис Колумбија, Камила Авела и Мис Гватемала, Мишел Кон, првите жени со деца кои стигнаа во финалето.

На друго место, Мис Непал, Џејн Дипика Гарет, за која се сметаше дека ќе победи, стана првата манекенка во плус големина што влезе, иако беше елиминирана пред последниот круг.

Исто така, елиминирана во истата фаза беше и првото учество на Пакистан во натпреварувањето, Ерика Робин, која носеше буркини во рундата за костими за капење.

 

 

По ажурирањето на правилата за подобност минатата година, на мажените жени и мајки им беше дозволено да се натпреваруваат на Мис Универзум за прв пат – што се одржа во арената Хозе Адолфо Пинеда.

 

Во последните 70 години, изборот беше достапен само за жени кои никогаш не биле во брак или имале деца, но сега, и мајките и мажените жени можат да учествуваат на натпреварот.

„Сите ние веруваме дека жените треба да имаат оправданост над нивните животи и дека личните одлуки на човекот не треба да бидат пречка за нивниот успех“, се вели во интерен меморандум што го доби The National.

 

На вечерта на крунисувањето, Шејнис постојано напредуваше во следните рунди, со силни перформанси и во сегментот на костими за капење и во вечерните тоалети.

За време на Топ 5 сегментот прашања и одговори, таа беше прашана за квалитетите и вредностите кои ја водат како лидер и модел за другите.

Нејзиниот одговор беше: „Квалитетот што ме инспирираше и инспирираше милиони жени и девојки е понизноста и способноста да се ценат малите нешта, бидејќи таму е највредното нешто: суштината да се биде човек“.

 

Откако стигна до Топ 3  Шејнис беше прашана: „Ако можеш да живееш една година во чевлите на друга жена, кого би избрал и зошто?

Нејзиниот победнички одговор беше: „Јас би ја избрала Мери Волстонкрафт, бидејќи таа ја отвори празнината за да им даде можност на многу жени. Она што јас би го направила е да се отвори тој јаз во приходите за жените да можат да работат во која било област во која ќе изберат да работат бидејќи нема ограничувања за жените“.

 

Во натпреварот, Шејнис го избра менталното здравје како нејзино застапување, црпејќи од нејзините лични искуства со анксиозноста.

Потекнува од земја каде што ова прашање ретко се решава, таа започна иницијатива наречена „Разбери го твојот ум“, која вклучува интервјуирање на специјалисти за емоционална грижа во нејзините телевизиски сегменти.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *