Мистеријата на авганистанскиот џин Кандахар: Мит или реалност?

Во длабочините на авганистанските планини се крие тајна која сè уште ги возбудува умовите и имагинацијата на многу истражувачи. Приказните за средби меѓу американскиот воен персонал и огромните суштества наречени „Џиновите Кандахар“ продолжуваат да предизвикуваат контроверзии. Но, што се крие зад овие приказни?

 

Според приказните, во 2002 година, тим на американските специјални сили наишол на суштество високо 13 метри во селата на Кандахар. Суштеството, опишано како со огнена црвена коса, шест прсти на секоја рака и два реда заби, наводно убило еден од војниците, но било уништено по интензивна престрелка.

Овој инцидент, кој беше опишан во книгата на Ник Ортон „Tales from Grid Square“, предизвика жестоки дискусии на Интернет, но не беше потврден од Министерството за одбрана на САД. Официјалните лица негираа каква било евиденција за таков настан, поттикнувајќи теории на заговор и интерес за натприродното.

Патем, не само „Џинот Кандахар“ стана предмет на внимание. Друг воен персонал исто така пријавил средби со џиновски суштества. Еден војник тврдеше дека за време на распоредувањето во 2008 и 2009 година, неговата единица забележала огромна бројка преку опсегот на термичка слика, што првично било помешано за група милитанти.

Некои шпекулираат дека овие суштества можеби се потомци на древни џинови или дури и се поврзани со митски паднати ангели или Бигфут.

Во друг извештај, пилотот на дронот рекол дека видел три гиганти, секој висок околу 4 метри, како стојат во близина на пожар. Операторот рече дека топлинските потписи на гигантите биле единствени и многу поголеми од оние на другите животни или луѓе во областа.

За време на „прелиминарната обука“ североисточно од долината Коренгал, друг пилот рече дека видел џин. Луѓето велеа дека џинот е повисок од сите други во собата и се движел полека, но намерно.

Една статија во Science Times ги опиша овие приказни подетално, предизвикувајќи нова дебата. Зборувајќи за Marzulli на YouTube, воениот изведувач г-дин К рече дека го видел џинот од Кандахар како е убиен. Тој рече дека џинот е одвратен и има два реда заби. Џинот држел сечило со кое бил убиен војникот по име „Дан“. Г-дин К вели дека џинот бил запрен дури откако неговата единица испукала бројни истрели кон него.

Иако овие приказни изгледаат привлечно, американската влада негира дека војската наишла на гиганти во Авганистан. Кога Сноупс праша за тоа во 2016 година, претставници на Пентагон рекоа дека немаат евиденција за такви настани. Сепак, некои истражувачи веруваат дека вистината намерно се крие.

И покрај недостатокот на официјална потврда, овие приказни ги натераа истражувачите и ентузијастите за паранормални работи кои бараат одговори. Вистината за џиновите на Авганистан можеби ќе остане непозната, но засекогаш ќе остане дел од нашата желба да го разбереме непознатото.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *