Мистериозен феномен на небото ги загрижи жителите на Турција. Сите мислеа дека станува збор за НЛО, но…

Замислете да одите на работа наутро и да погледнете кон небото и да видите нешто што личи на НЛО. Ова лесно може да се случи. Овие облаци со необичен изглед може да бидат доста интригантни, но тие не се вонземски по потекло. Всушност, тие се нарекуваат леќести облаци. Прочитајте до крај, за да откриете дополнителен бонус.

 

Чуден облак како овој е забележан на небото над Турција, кој ги изненади жителите кои живеат таму и интернетот! Облаците изгледаа како НЛО и беше прилично чудно.

На прв поглед изгледаше како вонземјанското вселенско летало од филмот „Nope“ на Џордан Пил. Но, тоа не беше случај. Овие леќести облаци со чуден изглед имаат брановидна форма што може да ве измами да мислите дека се нешто од друга планета.

 

Облакот што ја предизвика целата паника имаше речиси совршена тркалезна форма и се појави на небото за време на изгрејсонцето, давајќи му морничава црвено-портокалова нијанса. Се задржа околу еден час и имаше големо празно место во центарот.

Кога воздухот дува над планинскиот венец, може да ги создаде овие огромни, неподвижни бранови во воздухот што личат на бранувања во река предизвикани од струи. И ако има доволно влага во воздухот, движењето нагоре на овие бранови ќе направи водената пареа да се кондензира. Вака се формираат овие единствени леќести облаци.

 

Откако облакот исчезна, жителите на Бурса во Турција се смирија. И покрај тоа што феноменот траеше само неколку часа, тоа беше доволно за да се замислат теоретичарите на заговор.

 

Сличен облак беше забележан и во Калифорнија

На крајот на 2022 година, во декември, истиот тип на леќест облак беше забележан над пустината Палма, Калифорнија. Во вторникот попладне, луѓето се шетаа низ Живата пустина и градините во Пустината Палма. Одеднаш, тие го кренаа погледот и видоа голем облак кој личи на летечки објект.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.