Мистериозна „огнена топка“ лета над Јапонија (видео)

Јапонските социјални мрежи не престануваат да зборуваат за мистериозната „огнена топка“ што се проби низ небото над земјата во понеделник наутро.

Првично, овој феномен беше снимен од кустосот на локалниот историски музеј на градот Хирацука, Даичи Фуџи. Своите набљудувања тој ги сподели на социјалните мрежи, објавувајќи снимки од овој неверојатен феномен снимен од камерите во неговиот дом, како и камера во градот Фуџи. На видео снимката јасно се гледа огромна и светла огнена топка која се движи низ небото со голема брзина.

 

Астрономите спроведоа прелиминарна анализа и открија дека оваа мистериозна огнена топка се движи со брзина од 42,4 километри во секунда, а нејзината траекторија се движи од заливот Сагами до префектурата Нагано.

Сепак, не помалку мистериозен останува звукот што се слушаше во некои области при минување на „огнената топка“. Многу сведоци тврдат дека се работи за звук кој силно потсетува на експлозија.

Подоцна се појавија снимки од камерите поставени во Токио и Фукушима, кои го снимија и моментот на летот на оваа мистериозна топка.

Во моментов се води активна дискусија за тоа што е овој мистериозен објект. Астрономите и експертите продолжуваат да ги анализираат податоците и да истражуваат можни објаснувања.

 

  • Васе напиша:

    Класичен кинески „забрзан балон“! Да пролета над САД, че ја срушеа!?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *