Мистериозна џиновска топка исплива на плажа во Јапонија што ги натера властите да ја затворат плажата. Па што е тоа?

Мистериозна метална сфера исплива на плажа во Јапонија, оставајќи ги локалните жители и јапонските власти без знаење за нејзиното потекло или цел.

Топката со дијаметар од околу еден и пол метар се наоѓа на плажата Еншу во крајбрежниот град Хамамацу во Тихиот Океан, предизвикувајќи низа теории за тоа што би можело да биде. Јапонските власти вчера брзо распоредија одреди за отстранување бомби на брегот поради првичните стравувања дека може да биде морска мина, подигнувајќи периметар од 600 метри околу местото на настанот и спречувајќи јавен пристап.

 

Но, рендгенската снимка на објектот откри дека неговата ‘рѓосана метална обвивка е само обвивка, а неговата внатрешност била издлабена. Исто така, нема индикации дека станува збор за направа за надзор или шпионажа пратена од блиските непријатели Кина и Северна Кореја.

 

 

Поради паника почнаа да се смислуваат секакви теории, но многумина велат дека дека сферата е едноставно прицврстувачка пловка – која се карактеризира со подигната рачка што може да се користи за закачување на јаже – која се откачила и се оддалечила. Но, оваа теорија има и свои проблеми – таквите големи метални пловци обично содржат повеќе компоненти и материјали во внатрешноста на надворешната обвивка за да ја помогнат пловноста.

Инспекторите на местото на настанот направија неколку фотографии од сферата и рекоа дека ги испратиле сликите до крајбрежната стража и вооружените сили за понатамошна проверка и испитување.

 

Локалните жители интервјуирани од јапонската телевизија NHK рекоа дека исто така го прегледале објектот и немале поим што е тоа.

„Се обидов да го турнам, но не се помрдна“, изјави еден човек за NHK.

И покрај инсистирањето на истражителите дека топката не е од кинеско потекло, сепак постоеше загриженост за потеклото на објектот поради неодамнешните тензии меѓу Токио и Пекинг.

По соборувањето на осомничениот кинески шпионски балон од страна на Соединетите држави, јапонските власти минатата недела соопштија дека планираат да ги разјаснат правилата за воен ангажман за да им овозможат на нивните млазни ловци да соборуваат беспилотни авиони што го нарушуваат нивниот воздушен простор.

 

И денес, на првите официјални разговори за безбедност на азиските сили во последните четири години, Токио ги зеде за цел воените врски на Пекинг со Русија и неговата сомнителна употреба на шпионски балони на јапонското небо.

Разговорите, чија цел е да се смират тензиите меѓу втората и третата по големина светска економија, дојдоа во момент кога Токио се грижи дека Пекинг ќе прибегне кон сила за да ја преземе контролата врз Тајван во пресрет на рускиот напад врз Украина, што предизвика конфликт што може да ја зафати Јапонија и ја наруши глобалната трговија.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.