Мистериозните дупки на Марс можат да кријат тајни за вонземски живот

Ако не сте слушнале, има дупка на Марс – всушност повеќе дупки. Овие дупки, или јами, не се новост.

Сепак, слика направена од камерата HiRISE во 2022 година повторно го разгори разговорот околу овие фасцинантни карактеристики.

Секој изговор да се зборува за овие дупки е добар, бидејќи тие остануваат главно мистериозни и полни со ветувања за идните научни мисии.

 

Кои се тие мистериозни дупки на Марс?

Дупките се наоѓаат на страните на античките вулкани во регионот Тарсис на Марс, најголемиот вулкански регион на црвената планета и дом на некои од најголемите вулкани во нашиот Сончев систем.

Колку што научниците можат да кажат, Марс повеќе не е вулкански активен. Значи, нема ризик од ерупција на овие џиновски вулкани. Но, постои можност дека преостанатите подземни цевки од лава се уште може да постојат.

Научниците мислат дека овие дупки се „прозорци“, или места каде што земјата над цевките од лава се спуштила и создала дупка на површината, изјави за Business Insider Брендон Џонсон, геофизичар од Универзитетот Пердју кој ги проучува ударните кратери низ Сончевиот систем.

Ако овие цевки од лава се како оние на Земјата, тие би можеле да бидат совршено место за астронаутите за време на нивниот престој на Марс.

 

Сепак, не е јасно колку длабоко одат овие дупки или каде водат. Можеме само да шпекулираме од она што го гледаме на други планети, како нашата.

„На Земјата, овие цевки од лава може да бидат доволно големи за да се движат наоколу, но можат да бидат и мали или празнините може да бидат дискретни или дисконтинуирани. Значи, овие дупки што ги гледаме би можеле да се отворат во поголеми пештери или само да бидат изолирани јами“, изјави Рос Бејер, планетарен научник од Институтот СЕТИ.

Бејер додаде: „Нема начин да се знае што има во нив додека не ги истражиме подетално“.

 

Покрај хипотетичките човечки мисии кои може, или не, да се случат наскоро, постои многу поважна причина да се истражуваат овие дупки понатаму.

 

Дали има живот на Марс?

Овие дупки би можеле да бидат едно од најдобрите места за барање докази за вонземски живот на Марс, бидејќи тие можат да понудат заштитно, топло засолниште од непростливата површина на планетата.

На пример, цевките од лава на Месечината можат да бидат топли до 17°C. Тоа е доволно топло за да се појави живот внатре. Не е јасно дали и цевките од лава на Марс би биле толку топли – не е проблем да се замисли, само е предизвик да се потврди.

Во моментов, единствената информација што научниците ја знаат за овие дупки е од она што можат да го видат од орбитирачките камери во вселената.

 

Кога го лансираше вселенското летало на НАСА Mars Reconnaissance Orbiter во 2005 година, камерата HiRISE беше најмоќниот телескоп што некогаш ја напуштил орбитата на Земјата и оттогаш го трансформира нашето разбирање за црвената планета, правејќи над 80.000 снимки. Но, сè уште е ограничен.

„За жал, постои ограничување на „аголот“ што можеме да го добиеме од орбитата за да погледнеме „во“ овие дупки. Така понекогаш можеме да видиме „ѕидови“, а понекогаш не“, изјави Бејер.

 

 

Најдобар начин за истражување под површината би било физички да влезете внатре со испраќање ровер да ја истражи дупката, рече Џонсон.

„Постојат мисии кои предлагаат во суштина робот да се спушти во една од овие дупки и да може да истражува што има внатре во нив“, рече тој.

Но, за да биде јасно, само затоа што може да има живот во овие дупки, не значи дека Марс дефинитивно е домаќин на вонземјани.

„Ова е добро место за гледање, но не знаеме дали воопшто има живот на Марс“, рече Џонсон.

Во меѓувреме, за да ги разбереме овие мистериозни дупки колку што можеме, „HiRISE и другите вселенски летала кои орбитираат околу Марс сигурно ќе продолжат да прават слики од вулкански области од орбитата за да се обидат да ги карактеризираат подобро“, рече Бејер.

  • Васе напиша:

    Мислам дека дупките водат кон други димензии, какви вонземјани ви се молам! Или се влегува во дупката и се излегува на другиот крај на Марс! Инспирација ми даде фимот „Total Recall (2012)“ со Колин Фарел. Баш синојќа го гледав по 4 пат! Работниците патуваат од ОК во Австралија со возило по тунел низ средина на Земјата.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *