Мистериозно „златно јајце“ е откриено на морското дно кај Алјаска – а експертите велат дека никогаш не виделе нешто слично

Изгледа како вонземјанско јајце, или чоколадо од фабриката на Вили Вонка. Што и да е, истражувачите се збунети од мистериозниот златен предмет со дупка во него, кој е откриен на морското дно во близина на брегот на Алјаска.

 

 

 

Сјајниот предмет е нежен на допир, како ткиво на кожата, според Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA). Иако експертите не се сигурни за што точно се работи, тие сугерираат дека може да биде обвивка од јајце или остатоци од морски сунѓер.

Експертите се неодлучни што ја предизвикало дупката на предната страна, иако тоа би можело да биде резултат на борба со друго морско суштество.

 

 

 

„Нешто се обиде да влезе… или да излезе“, рече еден истражувач за време на преносот во живо, според Мајами Хералд.

Тие додадоа дека тоа било како почеток на „хорор филм“, во врска со раната сцена во „Вонземјанин“ на Ридли Скот каде ликот на Џон Херт наидува на суштество на друга планета.
Професорот Хауел, исто така, вели дека дупката може да биде местото каде што суштеството вдишува и издишува ако е сунѓер, или каде што животното извело ако е обвивка од јајце.
„Златното јајце“ беше пронајдено на осмиот ден од експедицијата на „NOAA Seascape Alaska 5“, која трае од 23 август до 16 септември.

 

„Во текот на експедицијата, очекуваме да нурнеме и да ги истражиме живеалиштата за корали и сунѓери во длабоко море, водната колона и многу повеќе. Фановите можат да го следат напредокот на мисијата на посебна веб-страница на веб-страницата на NOAA.

  • Васе напиша:

    Само 2% од вкупната водена површина на планетата Земја, детално се истражени! Замислете што се има во тие 98% што преостануваат! Што се однесува на јајцево, мислам дека е ДЕСНО и му има испаднато на некое мистериозно суштество!? Или од “USO” (Unidentified submerged object), пандан на НЛО. Има некои теории дека вонземјани живеат во бази во длабочините на океаните…

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *