Млада, талентирана уметница ги довршува дизајните на омилените книги и ги прави ремек дела

Мејси Матилда е 24-годишна уметница од Велика Британија. Таа е препознатлива по тоа што ја оживува ретката уметност на сликање на рабовите на книгите.

Матилда почна да ја учи техниката за време на заклучувањето поради СОВИД-19 и се стекнала со слава на социјалните мрежи кон крајот на 2021 година со нејзините видеа, особено она со книгата на Џ.Р.Р. Толкин. Таа сега има стотици илјади следбеници и успеа да го привлече вниманието на овој занает кој е загрозен, а датира од 10 век. Комбинирајќи ја љубовта кон Толкин со сложеното сликарство, Мејзи избира книга, ја подготвува, а потоа внимателно слика околу рабовите со фини четки. Таа се гордее со својата брзина и внимание на деталите во нејзината работа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *