Млади и богати: Кои се 12 најмлади милијардери на светот?

Ако треба да замислиме лице чија нето вредност е збир со најмалку девет нули, најверојатно, ќе замислиме постар маж или, за жал, многу поретко жена. Генерацијата на основачи на најголемите високотехнолошки компании на 21 век малку ја намали просечната возраст на учесниците на листата на „Форбс“, но не фундаментално. Времето е безмилосно во нивниот случај, па дури и Марк Цукерберг, кој некогаш стана најмладиот милијардер на светот на само 23 години, веќе се приближува до 40. Сепак, на листата на најбогати луѓе на планетата секоја година се наоѓаат многу млади девојки и момчиња кои имаат пристап до големи пари на многу рана возраст – понекогаш преку сопствени напори, но почесто благодарение на наследството. Кои се тие, милијардери под 33 години?

„Fintech“ гениј од Стенфорд – 1,1 милијарди долари

 

Дваесет и деветгодишниот роден во американската држава Флорида, Рајан Бреслоу, е само редок пример на млад човек кој станал милијардер сам пред да наполни 30 години. Тој е уште еден ИТ претприемач кој избрал да се откаже од универзитет (во овој случај, Универзитетот Стенфорд) без да ги заврши студиите таму и решил да започне свој стартап наместо да добива високо образование. „Болт“ стана еден од овие – во овој случај, не апликација за повикување такси, туку услуга за плаќање на стоки со еден клик. Дури и за време на неговите училишни години, Бреслоу работел со скратено работно време создавајќи онлајн продавници и бил свесен за нивните недостатоци за купувачите и продавачите.

Во мај 2022 година, „Болт“ веќе имаше 800 вработени, а самата компанија беше проценета на 11 милијарди долари. Богатството на основачот е 10 пати помалку. Има доволно пари за инвестирање во дигиталната крипто платформа „Eco“ и фармацевтскиот стартап „Love“, но вистинското хоби на момчето е танцувањето.

 

2. Британскиот кројач- 1,2 милијарди долари

Уште еден само-направен милијардер на младинската листа на „Форбс“. Во 2012 година, Бен Френсис студирал на универзитет, но решил да основа компанија со училишен другар што ќе ги здружи и двете нивни хобија: одење во теретана. Страста за здрав начин на живот била изразена во производството на облека (а потоа и додатоци) за фитнес. Годините на Френсис му дозволија целосно да ги искористи онлајн тргувањето, иако морал сам да ги шие првите нарачки во гаражата на неговите родители.

„Gymshark“ успешно користеше вирален маркетинг и привлекување фитнес инфлуенсери за да го промовира брендот.

Сè на сè, неговиот основач стана можеби првиот милијардер од генерацијата „TikTok“. Компанијата се пресели од гаражата во своето сосема ново седиште, отвори офлајн продавница и теретана, привлече финансирање од трети страни и продолжува успешно да расте. Во 2023 година, сега 31-годишниот Бенџамин стана командант на Редот на Британската империја.

 

3. Најбогатиот млад човек во Азија- 1,4 милијарди долари

Малку се знае за 26-годишниот Кинез Ванг Жилонг, иако тој е најбогатиот човек во Азија помлад од 30 години. Тој е роден во градот Џиаозуо во длабоката кинеска провинција и поседува (најверојатно преку наследство) големи удели во хемиските компании CNNC и Lomon Billions. И двете концерни произведуваат титаниум диоксид или, поедноставно, бел пигмент неопходен за производство на боја со соодветна боја или хартија.

 

4. Тутунски наследнички- 1,5 милијарди долари

Александра Андресен има 27 години, нејзината постара сестра Катарина е една година постара. Девојките неколку години ја носеа титулата најмлади милијардери во светот, а сето тоа благодарение на нивниот татко, кој на секоја од нив им подари по 42,2% од акциите на семејниот конгломерат „Ферд“ уште во 2007 година, кога едната имаше 11, а другата 12 години. Причина? Закон за данок на наследство во Норвешка, каде што семејството Андресен е резидент. За да не го плати при природно пренесување на семејниот бизнис, таткото на сестрите едноставно им дал 84,4% од компанијата, оставајќи 15,6% за себе.

 

5. Креаторот на „Oculus“- 1,7 милијарди долари

Од неговите млади училишни години, Палмер Лаки бил фасциниран од технологиите за виртуелна реалност, развивајќи различни прототипови на релевантни уреди во гаражата на неговите родители. Резултатот од експериментите беше создавањето на „Oculus VR“ шлемот и продажбата на компанијата што го создаде уредот на Марк Закерберг во 2014 година. Фејсбук плати 2,4 милијарди долари.

Сега 31-годишниот Лаки го вложи својот удел во сосема поинаков бизнис – одбранбена технологија.

Сега неговата нова компанија Андурил добива милијарди договори за беспилотни системи од Пентагон, а самиот Лаки го донира својот профит во изборната кампања на Доналд Трамп. Очигледно ќе има повеќе приходи. Лаки имаше среќа.

 

6. Корејски сестри- 1,7 милијарди долари

Како и другиот Азиец на оваа листа, малку се знае за Корејците Ким Џонг-џу (20 години) и Ким Џонг-мин (22 години). Многу повеќе информации за нивниот татко. Во 1994 година, Ким Џонг-џу, дипломира на Корејскиот институт за напредна технологија, го основала „Nexon“, сега најголемиот во земјата и еден од најголемите издавачи во регионот на масовни мултиплеер онлајн игри. Компанијата сега опслужува во повеќе од 100 различни игри во 190 земји.

 

7. Чехословачки пиштолџија- 2 милијарди долари

31-годишниот Михал Стрнад е тесно вклучен во работите на чехословачка група. Холдингот, кој е еден од најголемите производители на оружје во Централна Европа, е основан од неговиот татко Јарослав уште во 1995 година. Во 2018 година, Стрнад Сениор се пензионираше, давајќи му 100% од акциите на својот син. Сега чехословачката група вклучува повеќе од 100 различни компании, вклучувајќи го, на пример, производителот на камиони „Tatra“ и други инженерски компании.

 

8. Таен инвеститор- 2,3 милијарди долари

Германецот Кевин Дејвид Леман добил 50% од акциите на малопродажната империја „dm“ од својот татко на 14-годишна возраст, но станал полноправен сопственик откако наполнил 18 години. Малопродажниот синџир од 3.700 продавници, кои продаваат козметика и здравствени производи во многу европски земји, го управуваат деловни партнери, а Леманите остануваат чисто во улога на инвеститори, за чиј живот и активности дури и истражувачите новинари од угледни деловни изданија не знаат ништо. Јасно е само дека успешна инвестиција во 50% од акциите на „dm“ направил дедото на сегашниот сопственик на овој удел во 1974 година. Оттогаш, акциите и дивидендите едноставно се пренесуваат од една генерација на друга.

 

9. Одгледувач на лосос- 2,7 милијарди долари

Во 1991 година, Норвежанецот Густав Вице ја основал компанијата „Салмар“, која станала еден од пионерите на необичен бизнис – индустриско одгледување лосос. Одгледувањето риби на специјални фарми се покажа како многу профитабилен бизнис, единственото разочарување беше норвешкиот даночен систем. Како и таткото на сестрите Андресен, Густав Вице навистина не сакал да плаќа данок на наследство на државата, па едноставно му го дал својот удел од речиси 50% од акциите во „Салмар“ на својот син кога имал 20 години.

Пренесувањето на богатството повторно било формално. Таткото на Вице продолжува да управува со компанијата, а неговиот син се обидува да инвестира во стартапи преку сопствената компанија „Виски капитал“. Облозите се на Гоби, норвешки конкурент на Snapchat и Ки Батлер, услуга за сопствениците на куќи на Airbnb. Во слободно време, сега 30-годишниот Густав Магнар Вице работи како модел.

 

10. Императорот на очила- 3,5 милијарди долари

На 27 јуни минатата година почина еден од најпознатите италијански бизнисмени Леонардо Дел Векио. Човек роден во сиромашно семејство на југот на земјата успеал да изгради вистинска империја за производство на очила за сонце и рамки, како и мрежа за тргување со нив. Меѓу другото, неговата компанија „Luxottica“ е сопственик на брендот „Ray-Ban“ и произведува додатоци за многу од најважните куќи за висока мода.

По смртта на Дел Векио, неговото богатство од 24,1 милијарди долари, второ по големина во Италија и 54-то во светот, беше поделено на неговата вдовица и шесте деца. Меѓу вторите имало и три сина: 27-годишниот Леонардо, 21-годишниот Лука и 18-годишниот Клементе. Клементе Дел Векио веќе наполни 19 години, но сега е најмладиот милијардер во светот според магазинот „Форбс“.

 

11. Аристократот од Лондон- 14, 7 милијарди долари

Хју Гросвенор има само 32 години, но седум години е еден од најбогатите луѓе во Британија. За ова тој може само да им се заблагодари на своите предци, кои станаа сопственици на имотот Јубери уште во 1677 година. Тогаш тоа беше рурална област на северниот брег на Темза западно од Сити во Лондон. Како што растеше британскиот главен град, Гросвенорите постепено го градеа, но останаа сопственици и на земјиштето и на недвижниот имот изграден на него. Сега тие поседуваат приближно 140 хектари во најпрестижните лондонски области – Белгравија и Мејфер.

Семејството, кое ја доби наследната титула војводи од Вестминстер, успешно ги инвестираше приходите од нивниот имот во Лондон во деловни центри, станбени комплекси и трговски центри во многу градови низ светот. Сето ова сега го управува седмиот војвода од Вестминстер, а Хју Гросвенор е и близок пријател на наследникот на британскиот трон и неговото семејство.

 

12. Кралот на енергетските пијалоци- 34,5 милијарди долари

Како што покажа искуството на Австриецот Дитер Матешиц, може да се изгради бизнис вреден повеќе милијарди долари во производството на енергетски пијалоци, особено ако сте еден од првите што ќе ги воведе во Европа. Во 1982 година, Матешиц забележал невидени пијалоци во Тајланд, а од 1984 година го организирал нивното производство во родната Австрија под брендот „Ред Бул“.

Во октомври 2022 година, Матешиц постариот почина, а неговиот сега 31-годишен син Марк наследи 49% од неговите акции во „Red Bull GmbH“. Бонусот беше богата колекција на недвижен имот, вклучувајќи го и неговиот сопствен остров на архипелагот Фиџи, како и два фудбалски клуба и два тима од Формула 1: Ред Бул Рејсинг и Скудерија АлфаТаури.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *