Модна ревија на која има што да се види! Ревија на костими за капење со жени со облини која докажа дека убавината не се мери со години и килограми

Во денешно време девојките кои имаат нормална тежина и облини кои фала богу се потребни да ги имаат, се сметаат за „плус-сајз“ модели. Но списанието Sports Illustrated се одлучи да ги облече токму тие жени во костими за капење.

Списанието Sports Illustrated се издава од 1954 година, но годишното издание на Sports Illustrated Swimsuit Issue, каде дамите ги покажуваат костимите за капење, му донесе вистинска слава.

Одлучивме да го погледнеме ова шоу преку фотографски објективи за да разбереме зошто шоуто за 2022 година беше прогласено за најпозитивно шоу на годината.  Но можеме да кажеме само едно: конечно нештата добија содржина. Не мислите така?

 

Кои се карактеристиките на шоуто Sports Illustrated

Шоуто во 2022 година не само што беше најпозитивно, туку и нај, така да се каже, аматерско: покрај професионалните модели, костими за капење носеа и жени со „обични“ професии. Како физичари, градежни работници, а некои на пат да станат и астронаути.

Друг необичен аспект на кастингот на Sports Illustrated е тоа што секоја дама може да учествува. Оние кои ќе се појават на подиумот ги избираат уредниците на магазинот, гледајќи низ фотографии и видеа испратени од апликантите.

 

Хантер Мекгрејди

Хантер ја започна својата манекенска кариера на 15-годишна возраст. Сепак, до 19-годишна возраст, таа се пресели од стандардни модни модели во категоријата плус-сајз, бидејќи не можеше да ја одржи фигурата на оние параметри што се потребни за облека од 40-та големина. А токму тоа го бараше агенцијата од неа.

Денес, Хантер (29) важи за модел со најмногу килограми на Sports Illustrated и вели дека се чувствува одлично во своето „неквалитетно“ тело. Инаку, во овогодинешното шоу учествуваше и постарата сестра Хантер, која води подкаст посветен на манекенството.

 

Јасмин Сандерс

Јасмин го започна своето патување во светот на модата на 13-годишна возраст, но и покрај тоа, таа се срамеше од своето тело долго време. „Започнувањето на манекенска кариера на млада возраст“, ​​вели 30-годишната Сандерс, „се соочувате со многу негативност. Но, јас само сакав да работам и да им докажам на сите дека и моето тело е одлично“.

„Ако ме видите на модната писта во бикини“, продолжува Јасмин, „ќе забележите целулит и стрии додека моето тело се менува исто како и сите други жени. Навистина го сакам моето тело и секоја негова облина и научив да ја прифатам секоја негова промена„.

 

Ешли Бирд

Пред да зачекори на модната писта како модел, Ешли Бирд работела во градежништвото. Сакала да се пресели во голем град и да се испроба во манекенството. За да го направи ова, таа морала да собере одредена сума на средства, а работата на градителот била добро платена.

Ешли вели дека не планирала долго да остане на толку тешка работа, на крај останала неколку години на градилиштето. Според неа, тоа дури и помогнало во нејзината манекенска кариера, бидејќи по многу смени на ужасниот студ или жешкото време, секоја друга работа не изгледа толку напорна.

Бирд вели дека тоа е нејзиниот сон на пистата на Sports Illustrated. Но, долго време таа не можела да се одлучи, плашејќи се од одбивање, бидејќи сите нејзини обиди да се вработи во една или друга агенција за моделирање завршиле со категорично „не“. Како резултат на тоа, девојката сепак ја зеде камерата во раце и сними видео за тоа зошто е погодна за шоуто.

 

Камил Костек

Камила ја започна својата работа во списанието Sports Illustrated во 2017 година , но првите чекори во бизнисот со моделирање ги направи неколку години порано. Сепак, нејзината кариера не се развиваше многу добро: агенциите периодично ја одбиваа поради недоволна висина (173 см) или нестандардна фигура. Но, креаторите на списанието ја ценеа убавината на девојката: за 5 години таа се појави 5 пати на страниците на списанието, а во 2019 година нејзината фотографија ја красеше насловната страница.

Покрај манекенството, Костек се занимава и со општествени активности: неколку години патувала на универзитети и факултети со своето шоу, во кое зборува за тоа како да се прифатите себеси и вашето тело.

 

Манџу Бангалор

Работата на Манџу во Sports Illustrated, за разлика од многу други девојки, започна токму со шоуто во 2022 година, а проблемот со нејзината фотографија ќе биде објавен дури следната година. Бангалор е веројатно една од најнеобичните модели: таа е физичар и учествува во програма преку која во иднина може да стане астронаут.

Покрај тоа што се занимава со наука, таа води 2 добротворни проекти. Како дел од првиот, таа и колегите им помагаат на жените да ги добијат потребните средства за лична хигиена. Вториот има за цел да се осигура дека луѓето кои страдаат од Паркинсонова болест се обидуваат да цртаат. На учесниците во програмата им се обезбедуваат четки, бои и бесплатни часови.

 

Шенон Бартон

Шенон влезе во бизнисот со моделирање пред 15 години. Тогаш таа наполни 35 години, а ова е пресвртница по која многу манекенки веќе ја завршуваат својата работа во модната индустрија. Жената призна дека многупати и било кажано „не“ поради нејзината возраст, но не ни помислила да се откаже: „Во март наполнив 50 години и решив дека учеството во кастингот на Sports Illustrated е најдобриот начин да одбележам толку важна пресвртница во мојот живот“.

„Имам 2 ќерки тинејџерки“, рече Бартон во едно интервју. „Сакам да ја видат нивната мајка како ги следи нејзините соништа, да ги поместува границите на она што е можно и да стои цврсто на нејзините нозе. Ова ќе им овозможи да почувствуваат дека и тие се способни за големи нешта“.

 

Денис Остин

Денис со право може да се смета за една од пионерите на фитнес индустријата: во изминатите 40 години таа предава на часови и пишува книги посветени на работата на нејзиното тело. Сега Дениз има 65 години, но како што можете да видите на фотографијата е во совршена форма. Остин им помага на жените над 50 години да го добијат телото од соништата.

Во шоуто во 2022 година, Дениз учествуваше со нејзината ќерка Кејти, која, по примерот на нејзината мајка, стана фитнес тренер. „Имав уникатно чувство кога одев на пистата со ќерка ми“, рече Остин, која стана најзрел од сите модели на Sports Illustrated.

Бонус: Мај Маск

Иако Меј Маск не учествуваше во шоуто за костими за капење, во 2022 година нејзината фотографија красеше една од насловните страници на Sports Illustrated. Кариерата на Меи во модната индустрија трае повеќе од половина век, а жената следната година ќе наполни 75 години .

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.