„Мојот син за малку ќе умреше поради обичен предмет во бањата – еве што се случи“

Мајка се соочила со најголемиот страв на секој родител кога нејзиниот 2-годишен син за малку ќе умрел во семејната бања. Виновникот бил обичен предмет во бањата. Со надеж дека ќе спречи нечија трагедија, таа ја раскажа својата приказна и објасни зошто предметот треба да биде заклучен кога има деца наоколу.

 

 

Во објава споделена на страницата на „Инстаграм“ на „Tiny Hearts“, организација за заштита на децата основана од поранешен болничар, една мајка анонимно ја раскажа приказната за тоа како нејзиниот син Арчи за малку ќе се удавел во семејната када среде ноќ. „Во 4 часот наутро нашиот 4-годишен син дотрча во нашата спална соба викајќи дека неговиот брат е во бањата и дека му е потребна итна помош“, напиша таа. „Го најдовме нашето палаво, авантуристичко 2-годишно дете во бањата целосно облечено со пелени и сè на себе“.

Мајката продолжи да објаснува како малото дете се нашло во опасната, речиси фатална ситуација. Прво се качил на столче, нешто што мајката нагласи дека никогаш порано не го направил, а второ, ја зел тапата од кадата и ја затворил, почнувајќи бањата да се поплавува. За среќа на родителите, нивното второ дете знаело како да постапи кога го затекло својот помал брат во неволја.

„Да не се разбудеше нашето 4-годишно дете, не можам ни да помислам на што можеби ќе сме се разбуделе“, рече таа.

 

 

Мајката на Арчи, исто така, се погрижи да истакне дека тие имаат различни безбедносни мерки за да спречат разни видови несреќи во кои се вклучени нејзините мали деца. Но, тапата од бањата, кој таа ја посочи како виновник, никогаш не и паднал на ум како можна опасност, причината поради која решила да ја сподели оваа приказна. Веднаш по она што се случило, таа го презела чекорот да стави брава на вратата од бањата и да го стави самиот приклучок целосно надвор од дофат на децата, заклучувајќи го во шкаф.

„Се надевам дека оваа приказна може да ги едуцира другите родители затоа што искрено се сметам себеси за НАВИСТИНА грижливамајка: секој шкаф е заклучен, секое парче мебел е закотвено или монтирано на ѕидот и се прават сите напори за да се обезбеди безбедноста на нашите деца во секое време, но искрено никогаш не помислив да го заклучам тој предмет, дека ќе претставува опасност“, призна таа.

 

Арчи е еден од среќниците

 

Во Соединетите Американски Држави, повеќе деца на возраст од 1 до 4 години умираат од давење од која било друга причина за смрт, со просечно 11 смртни случаи од давење дневно. Нефатални давења изнесуваат 22 дневно и може да резултираат со долгорочни здравствени проблеми, како што е оштетување на мозокот, а скоро 40% од давениците бараат хоспитализација. За среќа, во овој случај, работите испаднале добро за Арчи, кој бил проверен од медицински професионалци и се чувствува добро.

 

Како да ги заштитите децата?

 

Постојат неколку работи што може да се направат во бањата за децата да бидат сигурни:

  • Избегнувајте да го оставате вашето дете без надзор, дури и ако е тоа за краток момент, како на пример одговарање на вашиот телефон. Потребни се само неколку секунди за да се случи несреќа;
  • Уверете се дека водата е целосно исцедена од вашата када пред да ја напуштите просторијата, бидејќи малите деца може да се удават во сосема малку вода;
  • Земете бебешка капија за да ги спречите децата да влегуваат во бањата без надзор;
  • Капете ги бебињата во мијалник или во адаптер за када за да се осигурате дека нема да се превртат на стомакот или целосно да се потопат;
  • Имајте заштита од изгореници, бидејќи 95% од изгорениците на доенчињата се случуваат додека се капат со проточна вода од чешма.
  • Родителите кои имаат повеќе деца често се потпираат на постарите браќа и сестри за да им помогнат со најмладите во семејството, особено кога станува збор за чување деца. Сепак, вашите постари деца не треба да ги чуваат своите браќа и сестри поради неколку причини.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *