„Мојот сопруг е постар од мајка ми и луѓето зјапаат кога се бакнуваме во јавност – но разликата во возраста од 31 година не ни е важна“

Марџори (33), која е Французинка, и Марк Џенсен (64), од Сиднеј, Австралија, живеат заедно на едрилица долга 12 метри.

Марк се пензионирал кога имал 48 години и го купил бродот по кариерата како писател, продуцент и режисер. Марџори работела за француската влада пред да земе одмор и му се придружи на сегашниот сопруг откако парот се запознал во 2019 година.

Двојката имала некои „проблеми“ кога ја презентирала својата врска пред семејството на Марџори – делумно затоа што Марк е една година постар од мајката на Марџори.

 

Марк и Марџори исто така биле на удар на некои „шокирани“ лица кога се бакнувале во јавност во моментот кога почнале да излегуваат, кога Марџори имала 28, а Марк 59.

Сега парот, кој моментално се наоѓа во Форт Лодердејл на Флорида, откако отплови од Карибите, се насочија кон патување преку Атлантикот, пред да поминат време во Франција и Лондон.

„Мислам дека сме во целосна хармонија, Марк и јас, на исто место сме, не ја забележуваме разликата во годините бидејќи ни се допаѓаат исти работи на ист начин“, рече Марџори.

 

Двојката првпат се запознала во 2019 година на северот на Франција, откако беа запознаени преку заеднички пријател.

Марк рече дека додека поминувал извесно време во Шербур, каде Марџори работела во тоа време, тој бил дел од група каде што се собирале Французи кои зборуваат англиски.

„Во Шербур ги запознав сите што знаеја англиски, освен Марџори бидејќи таа никогаш не доаѓаше на тие состаноци. Требаше да се сретнам со колега на Марџори и често пиевме пиво заедно и еден ден тој рече дека има пријателка која доаѓа да ни се придружи. Одеднаш помина многу згодна дама, се сврте и погледна нагоре кон местото каде што бевме и мавташе. Пријателот отиде да земе пијалоци на шанк и јас и таа останавме сами. Само што помислив, „што се случува сега“? затоа што таа не знае англиски, а јас француски, така што само се гледавме“, рече Марк.

 

Марџори рече дека додека таа почнала да учи англиски во основно училиште и користи англиски за да зборува со странци, но тие не биле сигурни како да го продолжат разговорот кога првпат се сретнале.

На прашањето дали биле привлечени еден кон друг откако се сретнале, Марџори изјави дека до крајот на вечерта била заљубена.

А Марк се одлучил да се откаже од самечкиот живот.

„Очигледно многу ме привлече Марџори, но претходно донесов одлука да не барам жени и да го живеам својот живот без потреба да имам жена, партнер. Но, кога ја запознав Марџори ми беше прекрасно бидејќи не очекував и не знаев каде ќе одат работите“.

 

Марк ѝ рекол на Марџори дека „не бара девојка“, велејќи дека ако сака да започне врска со него, ќе живее со него на неговиот брод и ќе „плови низ светот“.

Марџори рече дека првично не била заинтересирана за идејата и сакала парот прво да се запознае пред таа да одлучи дали сака да оди со него.

„Првиот ден кога почнав да се интересирам за него бев како „тој е постар, што правиш“ Но, тогаш тоа едноставно исчезнува бидејќи физички и психички тој не се чувствува како старец, понекогаш се чувствувам како да излегувам со момче кое има 40 години“.

 

Кога парот ја претставил својата врска пред семејството, тие се соочиле со неколку пречки, особено кога Марк ги запозна родителите на Марџори.

Марк рече: „Некое време бев надвор од Австралија, мајка ми и татко ми веќе починаа, па тоа беа само моите две сестри и тоа не беше проблем за мене, проблемот за мене беше средбата со мајката и таткото на Марџори“.

Марк објасни дека е една година постар од мајката на Марџори, која има 63 години, додека нејзиниот татко има 74 години.

„Таткото на Марџори изгледа многу строго и кога го запознав, мислам дека му сметаше разликата во годините. Седиме таму на масата и тој ја извади својата колекција на ловечки кама и ножеви, а веднаш зад него имаше нешто што изгледаше исто како кундак од пиштол. Само помислив дека ако не се однесувам добро, тој ќе ми ја разнесе главата, но тоа не беше пиштол, туку само изгледаше“.

 

Двојката, исто така, наишла на некои „шокирани“ погледи кога првпат почнаа да се забавуваат.

Марџори рече: „Никој ништо не кажува јавно, но кога го запознав Марк, имав 28 години и во тоа време имав тенденција да изгледам помладо од мојата возраст. Се сеќавам дека во Белгија, го бакнав Марк во ресторан, а покрај нас имаше луѓе кои изгледаа шокирани – па тој рече „бакни ме повторно“. Кога почнавме да излегуваме, луѓето гледаа, но сега изгледам повеќе на мои години“.

 

И покрај јазот во годините меѓу парот, тие сметаат дека тоа е „клучно“ за нивната врска.

„Кога Марџори ги гледа нејзините серии, аниме, хорор филмови и нешто слично, ја сакам нејзината имагинација бидејќи тоа е имагинација на една млада личност. Повеќето луѓе ја губат фантазијата кога ќе наполнат 23 или 25 години, но Марџори сè уште ја има и ќе ја има кога ќе има 50 или 60 или 70 години. Нема луѓе што ги познавам во нивните 50-ти, 60-ти или 70-ти години кои ја имаат фантазијата што ја има Марџори или имагинацијата што ја имам јас. Употребата на имагинацијата е клучна за нашата врска бидејќи Марџори има млад став, а исто и јас.

Марк и Марџори сега ќе го поминат остатокот од годината истражувајќи ги Соединетите држави, велејќи дека уживаат во својата „сопствена авантура“ заедно, која би можела да ги однесе во кој било дел од светот.

  • dimce напиша:

    Da,vo pravo e razlikata ne e vazna vo godinite,no razlikata na taa razlika vo godini e vo parite i kolku e poznata taa starecka licnost.Dosega nemam videno nekoja pomlada so prosecen penzioner.Vo klubot na novokomponovani prostitutki mozes da nacekas sekakva vrska.

  • Иван напиша:

    Тада не изгледа баш млада. Мене ми изгледаат како врсници. Но денес на запад се е можно, така на Евровизија да се такмичат сотонисти. Па љубов за живот без работа патувајќи низ свет е за нив прифатлив. Православните се други луѓе, таканаречените европски западњаци изроди.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *