„Мојот сопруг ме изневеруваше, но наместо да го оставам, му се одмаздувам веќе 8 години“

Одмаздата најдобро се служи кога е изладена, а денешната хероина тоа сигурно го знае. Една жена по име Грета неодамна ја раскажа својата збунувачка приказна која започнува болно, со неверство. Грета не сакала нејзиниот сопруг само да си замине откако имал афера со друга жена зад нејзиниот грб. Таа сакала тој да ја почувствува сета болка што ја почувствувала таа кога ја открила неговата споредна романса, и ѝ биле потребни долги 8 години за да добие реванш она што го претрпела. Ајде да дознаеме повеќе за оваа сложена приказна и чувствата на Грета за сè.

 

 

 

Грета (40) отсекогаш верувала дека нејзината заедница со нејзиниот сопруг Рик е благослов. Жената го опишала нејзиниот брак како идеален, тоа била многу блиска врска, вистинско пријателство и страсна љубов, се во едно.

„Рик и јас бевме во брак 15 години и немавме ниту една расправија, ниту една тепачка во сето ова среќно време. Верувале или не, никогаш немало скандал, повишен глас или некаков вид на вербален или невербален напад во нашето семејство Отсекогаш сме биле сродни души и, пред сè, сме биле најдобри пријатели.

Заедно израснавме 3 деца и поминавме низ толку многу предизвици, неволји и болки, секогаш си подававме рака еден на друг во најтемните времиња од нашите животи. Кога родителите на Рик починаа во страшна автомобилска катастрофа, јас бев тука за да му помогнам да заздрави. Ниту еден момент не помислив, ја напуштив работата за да бидам со него секој ден, секој момент додека не се врати во нормала. Кога на нашето второ дете му беше дијагностицирана ретка форма на генетска состојба што би значела дека полека умира, од година во година, бевме толку обединети против оваа трагична дијагноза што конечно најдовме начин да го лекуваме во една од најдобрите клиники во светот. . И сега нашето дете е живо, среќно и речиси здраво.

Сè уште мислам дека нашата љубов и единство нè водеа низ толку многу неволји во нашиот живот и двајцата преживеавме низ овие времиња затоа што секогаш се држевме за раце пред нашата судбина, која понекогаш беше сурова“.

 

 

„Неверството на мојот сопруг го открив пред 8 години. Се одеше како во евтина сапуница, филм кој отсекогаш го мразев и сега морав самата да го преживеам. Ми се јави една жена, која беше пријателката на неговата љубовница и таа ми кажа сè за неговата афера, па дури и ми испрати скриншот од нивните пораки и неколку видеа од нивните приватни состаноци. Многу недели не му кажав дека знам сè, ноќите ги поминував плачејќи и викајќи во мојата перница, така што мојот сопруг и децата не ја видоа и не ја слушнаамојата болка.

Откако помина некое време, му реков на Рик дека знам сè. Тој не негираше ниту една работа и ми призна за неговата афера. Ме молеше да не го оставам, се заколна дека ова е прв и последен пат во животот да ме предаде. Не му верував, но не го оставив во тој момент. Се согласив да останам во брак со него и да заборавам се што се случи меѓу него и таа жена.

За негова заслуга, тој оттогаш е идеален сопруг и работеше на себе, но јас никогаш не му простив. Само што научив да бидам во ред со статус кво. До сега.”

 

 

„Имав сериозен срцев удар пред неколку години. Како резултат на тоа, дојде до одредено губење на снабдувањето со крв, што предизвика оштетување на моето здравје. Таа несреќа ми ја промени перспективата. Го намалив нивото на холестерол и крвен притисок. Почнав да ги сфаќам сериозно моите фитнес тренинзи и сега конечно сум во најдобрата форма во мојот живот.

Ова беше прилично трагична работа, но во исто време ми помогна да ја донесам вистинската одлука во животот. Мојот успех во враќањето на моето здравје го поттикна моето само-подобрување во многу други области од мојот живот. Го променив стилот, напредував во професијата и конечно најдов ново хоби во кое се заљубив. Почнав да комуницирам со многу луѓе поради моето ново хоби.

Со тоа дојде спасоносно чувство дека конечно можам да добијам подобар партнер од мојот сопруг. Доволно добро сфатив дека сакам да се повлечам од човек кој никогаш не ме изневери. Така конечно решив да го напуштам сопругот и ова беше само случајност што токму во тој момент Рик минуваше низ многу лош период во својот живот“.

„Сите овие 8 години Рик мислеше дека му е простено. Бев искрена со него за причината зошто го оставам после толку долго време на навидум среќен заеднички живот. Му реков дека верувам дека можам подобро од него, затоа го оставам, му реков дека е сè уште привлечен, што е донекаде точно, но она што ми треба е човек кој никогаш не ме изневерил и тој не може да биде тој човек за мене. Нема смисла да се одложува неизбежното“.

„Да се ​​каже дека не е среќен е огромно потценување. Тој полуде и почна да ме обвинува дека го користам. Тој тврдеше дека му го украдов неговото драгоцено време, што го сметам за најбезобразно, бидејќи единствениот што украде и предаде беше тој. Се обиде да врати сè, па дури и предложи да имаме бебе за да ја спасиме врската. Но, ги игнорирав сите негови обиди да ме вовлече во расправии и среќно продолжувам со нашиот развод. Сега сум во најдобра позиција да се разведам, нашите деца се постари и можам лесно да излегувам. Рик сега е мизерен, има проблеми со здравјето и работата, но не ми е грижа. Дали грешам?”

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!