Момци возите велосипед? Еве на што треба да внимавате за да не си ја повредите „гордоста“, според научниците

Заинтересираните велосипедисти треба да се борат со многу опасности на патиштата, но мажите можеби имаат повеќе грижи отколку само да внимаваат на патот.

Машките велосипедисти треба да размислат да стојат на педалите на секои десет минути за да избегнат проблеми во спалната соба, велат научниците.

Истражувачите предупредуваат дека е „критично“ мажите да избегнуваат да ги „згмечуваат“ своите интимни делови на седиштето бидејќи може да има врска помеѓу вкочанетоста во таа област и еректилната дисфункција.

По прегледот на 22 студии за тоа како мажите можат да ја избегнат болката во седлото, тие ги опишаа најдобрите решенија, кои вклучуваат користење на велосипедско седиште „без нос“ без потесниот дел напред за да го пренасочат притисокот од пределот на гениталиите.

Прегледот на Медицинскиот универзитет во Вроцлав во Полска, објавен во списанието Sports Medicine, забележува дека вообичаени причини за вкочанетост на гениталиите кај машките велосипедисти може да бидат и лошата техника на возење и погрешниот тип на велосипед.

Д-р Ипократис Сарис, консултант за репродуктивна медицина и директор на King’s Fertility, рече: „Постои сугестија дека оштетувањето на нервите од притисокот на велосипедот може да предизвика губење на сензација и проблеми со ерекцијата, а возењето велосипед е поврзано со неплодност, но потребно е многу повеќе истражување.“

Камил Литвинович, главен автор од Медицинскиот универзитет во Вроцлав, рече: „Многу мажи се борат со непријатност кога возат велосипед и постои загриженост дека тоа може да доведе до сексуални проблеми.

„Сепак, постојат силни докази дека седечкиот живот е поврзан со еректилната дисфункција, така што возењето велосипед како форма на активност може да го намали тој ризик.“

„Не сакаме мажите да се откажат од возењето велосипед, туку да гледаат на работите како што се стоење на педалите или користење на друго седло.“

Минатата година научен преглед на шест студии покажа дека машките велосипедисти имаат двојно поголеми шанси да страдаат од еректилна дисфункција, кога се земаат предвид возраста и потенцијално поврзаните болести.

Седиштето за велосипед може да изврши притисок врз нервите и привремено да го забави протокот на крв, предизвикувајќи пецкање или вкочанетост во гениталиите и, на крајот, еректилна дисфункција.

Сепак, иако една студија покажа дека 91 процент од машките велосипедисти страдаат од вкочанетост во нивните интимни делови, доказите за еректилната дисфункција се мешани, а некои студии откриваат дека таа не е поврзана со возењето велосипед.

Новиот преглед ги разгледа различните дизајни на седло, велосипед, шорцеви и рачки за докази за тоа како тие влијаеле на гениталната област на мажите.

Истражувачите открија дека седлата без нос го намалуваат притисокот врз областа.

Една студија на полицајци кои возат велосипед, каде што им давале седла без нос шест месеци, покажа дека 82 отсто пријавиле недостаток на вкочанетост потоа, во споредба со само 27 отсто претходно.

Полицајците пријавиле и намалување на симптомите на еректилна дисфункција, иако седлото без нос може да го направи возењето велосипед понестабилно.

Прегледот ги разгледа доказите од шест студии за мажи кои седат на велосипед, откривајќи дека ова го намалува протокот на крв во пенисот и крвниот притисок во него.

Стоењето беше поврзано со зголемен проток на крв и притисок, што ги поттикна научниците да го поддржат вообичаениот совет за машките велосипедисти да стојат на педалите на секои 10 минути како потенцијално „ефективно“ и лесно решение.

Но, тие предупредуваат дека ова е произволен временски период, па затоа се потребни повеќе докази за тоа колку често мажите треба да стојат на нивните педали и колку долго.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.