Моментот кога шегата на јутуберот Танер Кук тргна наопаку: Доставувачот кој беше цел на „пранкот“ вади пиштол и го застрелува во градите

Светот останува на младите..но каков ли свет ќе остане?

Ова е шокантниот момент во кој трикот на 21-годишниот Јутјубер тргна многу погрешно. Шокантниот момент што покажува до каде се младите подготвени да одат за едно интересно видео, за повеќе следбеници, лајкови и одобрение од Интернет масата која не ги ни познава.

 

 

Видеото покажува дека Танер Кук (21), кој го води каналот Classified Goons на YouTube, го малтретира Алан Коли, доставувач кој зема нарачка од трговскиот центар Dulles Town Center во Стерлинг, Вирџинија, на 2 април.

Алан Коли во неколку наврати му вели на Кук да престане, но тој е упорен. Во еден момент „заебанцијата“ на Коли тргнува на лошо кога доставувачот вади пиштол и го застрелува Јутјуберот во долниот лев граден кош.

Пукањето предизвика паника, купувачите почнаа да бегаат затоа што се плашеа дека е масовно пукање, додека полицајците го уапсија Коли.

Но, минатата недела, Коли, кој има дозвола за носење скриено оружје, беше прогласен за невин, откако рече дека дејствувал во самоодбрана.

Еден од бранителите на Коли, Адам Пуилијард, рече дека неговиот клиент се чувствувал загрозен од Кук за време на конфронтацијата, која била дизајнирана да предизвика реакција и да ги привлече гледачите на неговиот канал на YouTube.

Пулијард рече дека Кук не е загрижен дека ги плаши луѓето. Тој продолжува да го прави тоа.

 

Каналот на Кук „Classified Goons“, кој има повеќе од 50.000 претплатници, е познат по неговите контроверзни акробации, како што се преправањето дека повраќа на возачите на Uber и следењето на доверливите клиенти низ стоковните куќи.

Кук останал да се бори за живот по пукањето и поминал неколку дена на интензивна нега откако куршумот му ги пробил стомакот и црниот дроб.

Јутјуберот за време на судењето инсистираше дека не знаел дека го исплашил или налутил Коли за време на шегата – и покрај тоа што доставувачот упорно му викал да престане.

 

Кук минатата недела сведочеше дека се обидува да ги збуни „целите“ на своите шеги за забава на својата онлајн публика. Тој рече дека не сака да предизвика страв или гнев, но призна дека неговите цели, во случајов доставувачот, често реагираат на тој начин.

Запрашан зошто не ја прекинал шегата и покрај постојаното барање на Коли, Кук рече уште малку и ќе ја прекинел, но не затоа што почувствувал страв или гнев од Коли, туку дека Коли едноставно не го покажува типот на реакција што Кук ја барал.

„Немаше никаква реакција“, рече Кук.

 

Обвинителката Еден Холмс за време на судењето рече дека фактите на случајот не го поддржуваат аргументот за самоодбрана, како што тврдеше адвокатот на Коли.

Законот бара Коли разумно да се плаши дека е во непосредна опасност од телесни повреди и да не употребува повеќе сила отколку што е потребно. Таа рече дека шегата на Кук била бизарна, но не и заканувачка.

„Тие му пуштаа некоја глупава фраза на телефон. Како можеше обвинетиот да открие дека разумно се плаши од непосредна телесна повреда?“

Пулијард за време на завршните зборови рече дека Коли е свесен за опасностите со кои може да се соочат возачите за испорака додека комуницираат со јавноста и дека имаат дозвола за носење скриено оружје.

И покрај сите настани кои го забрзаа пукањето, таткото на Кук, Џерами Кук, рече дека инцидентот е шокантен и непотребен.

„Тие правеа видео во трговскиот центар и се обидуваа да се забавуваат со луѓето, а овој човек не се забавуваше“, рече тој.

Поротата првично беше „поделена во однос на тоа дали обвинетиот дејствувал во самоодбрана“, но на крајот ги донесе своите пресуди на крајот на денот. Коли беше прогласен за невин за отежната злонамерна повреда, но беше осуден поради помала точка за огнено оружје.

Адвокатот на Коли, Адам Пулијард, рече дека пресудата за обвинението за огнено оружје не е во согласност со законот, со оглед на ослободителната пресуда на Коли врз основа на самоодбрана. Тој побара од судијата да ја укине осудата. Судијата ќе ги слушне аргументите за ова прашање на рочиште следниот месец.

Коли, кој е во притвор од неговото апсење во април, ќе остане во затвор.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *