„Моторола“ со нов изум: Компанијата го претстави концептот за СВИТКАН телефон, што се врзува околу вашиот зглоб како нараквица и ги менува боите за да одговараат на вашата облека

Замислете да го усогласите вашиот телефон со која било облека што ја поседувате и тоа како нов флексибилен паметен часовник. Тоа е ветувањето што „Моторола“ и нејзината матична компанија „Леново“ го дадоа оваа недела со новиот концепт за адаптивен дисплеј на компанијата.

 

 

 

Наречен првиот паметен телефон за носење во светот, уредот се одликува со навидум конвенционален 6,9-инчен Full HD+ телефон, со дисплеј што може да се обвиткува околу вашиот зглоб како нараквица.  Но, претстојниот свитлив телефон, поддржан со портокалова ткаенина што се поврзува со магнетизирана лента за зглоб, има поголема разновидност надвор од паметниот часовник и паметниот телефон.

Уредот се прилагодува на дисплеј од 4,6 инчи, кога корисникот ќе свитка дел од уредот, по должина, претворајќи го телефонот во сопствен стоечки дисплеј. Уште повеќе, уредот што може да се носи има вградена генеративна вештачка интелигенција која може да ја проучува вашата моментална облека и да создаде свежа шема на тапети што ќе ви помогне да го усогласите нов „паметен часовник“ со вашиот изглед.

Водачот за истражување на иновации на „Motorola“, Лекси Валасек, излезе на сцената на настанот за да ја покаже модерната апликација за вештачка интелигенција на новиот концепт. Еден технолошки репортер забележа дека уредот се чини дека е подобрување на ветувањето на компанијата од 2016 година за склоплив паметен часовник / паметен телефон.

„Оваа верзија изгледа понапредна од онаа што ја видовме пред седум години“, напиша Натан Едвардс во „The Verge“.

 

 

 

На сцената, Валасек имплицираше дека овој донекаде гломазен уред за носење е наменет само да му помогне на корисникот да ги држи „слободни раце“. Не беа дадени никакви индикации дека уредот може наскоро да замени поцврсти спортски часовници за следење на фитнес рутините.

Но, „Моторола“ нагласи дека концептуалниот телефон „води целосно искуство со „Android“, исто како и секој паметен телефон“, се вели во изјавата што ја придружуваше презентацијата на „Lenovo Tech World ‘2“.

Некои набљудувачи на индустријата, исто така, забележаа дека уредот се чини дека е значаен напредок во дизајнот, кој „Моторола“ можеби веќе го има усовршено со „Motorola Edge 40 Pro“.

Со оглед на тоа дека верзијата на овој супер-тенок, ултра-свиткан концепт е нешто што компанијата го брка повеќе од шест години, некои критичари се скептични дека овој нов дисплеј на смартфон „POLED“ конечно ќе доведе до готов производ за „Моторола“.

Неверојатниот, „паметен“ додаток беше, според презентацијата на компанијата, повеќе блескаво средство за промовирање на нивните нови карактеристики на вештачката интелигенција – како што е внатрешниот креатор на слики и шаблони што му помага на концептниот уред да ги комплиментира корисничките барања.

 

 

 

„Модерното искуство со паметни телефони поминува низ трансформативна промена, со вештачка интелигенција во центарот“, рече „Motorola“, „служејќи и како личен асистент и алатка за подобрување на секојдневните задачи, подобрување на перформансите и создавање позначајни искуства за нашите корисници“.

Вештачката интелигенција која помага да го претворите вашиот телефон во мобилен скенер за документи и оној што рекламира превез за приватност на вашиот екран, беа само другите нови ветени функции што го градат неодамнешниот напредок на софтверот за вештачка интелигенција за машинско учење.

„Моторола ги носи своите напори за вештачка интелигенција на друго ниво“, рече компанијата, „прикажувајќи иновации кои ги редефинираат можностите за флексибилен хардвер и исто така воведоа нови возбудливи функции за вештачка интелигенција“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *