„Можам да си дозволам да јадам само ЕДНАШ НЕДЕЛНО и пијам чај од нане за да не ме боли стомак, но НИКОГАШ нема да дозволам моите мачки да гладуваат!“

Една жена тврди дека понекогаш може да си дозволи само еден оброк неделно во услови на криза на трошоците за живот – бидејќи поголемиот дел од парите ги троши хранејќи ги своите мачки.

Јасемн Каптан (46) од Тотенхем, северен Лондон, една година прескокнува оброци за да може да им обезбеди на своите шест мачки.

 

 

Јасемн добива 485 долари месечен надомест за инвалидитет поради нејзината остеопороза, која оди на кирија и сметки. Додека се грижи за својот партнер, таа добива и додаток од 83 долари неделно – од кои 75 ги троши на своите миленици.

Таа вели дека пие чај од нане за да го спречи гладот ​​и изгубила килограми откако го намалила внесот на храна.

 

 

Јасемн рече: „Немам пари за резерва – но не можам да ги пуштам мачките да си одат. Тие пораснаа со нас. Ги имам уште од мали бебиња. Платив многу пари за да ги имам, тие се на крајот од својот живот. Навистина не е фер да ги пуштиме да си одат“.

Јасемн одбива да се ослободи од своите мачки бидејќи не знае како таа или нејзиниот партнер, Ердинк Хасаин (46), кој има мултиплекс склероза, би се снашле без нив.

Еден оброк на Јасеин обично се состои од зеленчук како пиперки, кромид и салата на скара. Инаку за појадок, ручек и вечера пие чај од нане.

 

Таа вели: „Кога ќе го земам додатокот за негувател, тој оди на ѓубре за мачки, храна за мачки, бисквити и специјално млеко, ми ги зема сите пари. Можам само да си ја платам телефонската сметка. Мојот партнер е загрижен за мене, но јас веќе се навикнав на тоа. Ќе бидам добро, работите ќе се подобрат. Ништо не можам да направам, нема да се ослободам од моите мачки. Ги имам 17 години, тие се мои мали бебиња и ме одржуваат во живот“.

 

 

Таа морала да ја напушти својата работа во 2022 година, откако и била дијагностицирана остеопороза – здравствена состојба која ги ослабува коските, што ги прави кревки и со поголема веројатност да се скршат. Ова ја оставило со помалку пари.

Нејзината приказна доаѓа во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот, плус цените на храната и енергијата.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.