Мудроста на персискиот поет, математичар и филозоф Омар Кајам: Како да се пристапи кон проблемите во животот

Животот е патување полно со подеми и падови, а сите ние се соочуваме со неволји и проблеми на патот. Но, што ако постоела некоја древна мудрост што би можела да ни помогне да ги надминеме овие тешкотии?

Денес, кратки, но многу вредни лекции од мудроста на персискиот поет, математичар и филозоф, Омар Кајам, кој ги сподели своите сознанија со зборови што предизвикуваат размислување.

 

Сите сакаме да живееме среќен живот, полн со радосни моменти, просперитет, избегнувајќи проблеми и тешкотии. Меѓутоа, реалноста честопати противречи на нашите надежи. Проблемите изгледаат бескрајни, а секоја нова година носи повеќе стравови, нервози и тешкотии.

Изгледа како да даваме се од себе – работиме напорно, се трудиме да бидеме фини, љубезни, поднесуваме врски кои всушност повеќе би сакале да ги избегнуваме. Но, хармонијата, среќата и успехот никогаш не доаѓаат.

Се поставува прашањето: што правиме погрешно?

Знаете дека Кинезите го имаат овој принцип во животот: ако Кинез се соочи со финансиски тешкотии, не брза да бара втора или трета работа со скратено работно време. Наместо тоа, тој се откажува, паузира и седи дома. Си дава време да го преиспита својот живот и ситуацијата во која се наоѓа. Поминува еден месец, можеби два. Тој одмара и размислува за својата ситуација. Тој си дава толку многу време додека не има нови идеи или размислувања за промена на полето на активност, бидејќи сегашното не носи ниту приход, ниту задоволство.

Кога човек ќе се најде на дното на длабока дупка, не треба да копа подлабоко. Мора да размисли како да стигне до врвот. Важно е прво да престанете да копате, да паузирате, да се смирите, да размислувате за опции за спас и да смислите начини како да излезете од оваа ситуација. Фокусирајте ја вашата енергија на активности кои носат видливи резултати; во спротивно може да се потроши.

Ако треба да ги криете своите вистински чувства пред вашите најблиски, не можете да бидете искрени со нив, ако сте лишени од способноста сами да донесувате одлуки, ако правите сè за другите и ништо за себе, станувате жртва на ѕверот што ти ја цица енергијата и силата.

Алберт Ајнштајн нагласи дека слабоста на човекот се манифестира не само во тоа што тој го носи својот живот во ќорсокак, туку главно во фактот што се обидува да ги реши своите проблеми со застарени методи, бидејќи новите се премногу сложени или надвор од неговото разбирање.

На пример, наместо да дознае како да заработи пари, човекот почнува да штеди на сè и да се одрече од добри производи, да купува сè што е на попуст, да јаде неквалитетна храна и да му наштети на своето тело. Или, наместо да ја преземе одговорноста за својот живот, жената остава еден алкохоличар за друг маж со слично однесување, мислејќи дека тој ќе ја спаси од осаменост или други проблеми. Наместо да најде работа на далечина на Интернет, човекот оди во друга земја со надеж дека таму ќе најде добро платена работа, бидејќи верува дека не го ценат таму каде што е.

 

Омар Кајам, уникатен филозоф, нуди посебна гледна точка. Наместо да го гледа животот како буре со мед расипано од неволји, тој ги гледа неволјите, тешкотиите и страдањата како суштина на нашето постоење, раст и развој.

Поетот пишува:

Тој што е тепан од животот ќе постигне повеќе.
Кој изел половина килограм сол, повеќе го цени медот.
Тој што лее солзи искрено се смее.

Омар Кајам нѐ потсетува да го прифатиме сегашниот момент. Лесно е да се заглавите во грижата за минатото или грижата за иднината, но среќата доаѓа од ценењето на сегашноста. Вдишете длабоко, погледнете наоколу и најдете радост во едноставните работи. Живеејќи во сегашноста, подобро можеме да се соочиме со неволјите со бистар ум.

Кој го разбира животот веќе не брза,
Уживајќи во секој момент и гледајќи,
Додека детето спие, старец се моли,
Како врне и како се топи снегулка.

Следниот катрен предупредува на завист и сугерира дека сè во животот е минливо.

Не завидувајте на некој што е силен и богат,
Зајдисонце секогаш ја следи зората.
Со овој краток живот, еднаков на здив,
Однесувајте се кон него како да ви е изнајмен.

Успехот и просперитетот не се трајни, исто како што тешките времиња не се трајни. Животот треба да се третира како привремен подарок, а материјалните добра и достигнувања не треба да се држат премногу.

А кога имате проблеми и тешкотии, затворете ги очите и размислете, постои барем една причина поради која сте подготвени да се справите со тешкотиите, да постигнете успех и да се разбудите наутро. Сите ние имаме нешто или некој што не инспирира и ни дава надеж. Има работи кои многу ги сакаме, кои изненадуваат и воодушевуваат.

Денес сите извори се обидуваат да ни докажат дека светот е забавен парк, во кој сите се среќни, се забавуваат, јадат шеќерна волна, носат убава облека и се возат на вртелешки. Но, ова е лажна идеја за светот. Животот е серија од среќни и тажни моменти, каде има болка, предавство, грешки, но и среќа, радост и сакани.

 

Омар Кајам пишува:

Бидејќи овој свет е трнливи грмушки,
Не е чудно, човеку, што сите сте ранети.
Кој набрзина го напушти светот може да се радува,
Блажен е тој што наишол на цвеќињата овде.

Светот, како што забележа Кајам, е трнливи грмушки. А ако имате здравје барем еднаш дневно да одите на две нозе, да дишете длабоко и да се смеете, тогаш веќе сте победник.

Колкумина има кои не можеа да преживеат до утрото,
Колкумина има кои не го знаат патот на добрината!
Колкумина од оние кои го посрамотија лицето на човекот –
За накит од злато и сребро!

Не се обвинувајте себеси што немате кул автомобил, богата куќа или други материјални добра. Во голема мера, материјалното богатство е само ситници. Кајам ја доведува во прашање потрагата по непотребна брилијантност, нѐ поттикнува да ги цениме најважните работи во животот. Имате сѐ што ви треба за да живеете.

И покрај грижите на сите и животните подеми и падови, наоѓањето радост во едноставни моменти и убавината на животните трансформации е она што е навистина важно.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *