На 128 годишна возраст почина најстарата жена на светот, а нејзиниот живот се протегаше низ 3 века!

Таа велеше: „Која е поентата да се биде жив? Само седам овде и не правам ништо.“ А неколку месеци подоцна, Јужноафриканката Јохана Мазибуко почина на неверојатна возраст од 128 години, правејќи ја она што се верува дека е „најстарата жена на светот“. Денес и посветуваме неколку минути за да го одбележиме нејзиниот живот кој се протегаше низ три века.

 

1. Таа имаше мирен живот

Според оние од нејзиниот близок круг, Мазибуко поседувала документи за идентификација кои го потврдувале нејзиниот датум на раѓање како 11 мај 1894 година. Таа била израсната на фарма за пченка и никогаш не одела на училиште. Таа не знаела да чита и пишува.

 

 

Мазибуко беше најстарата од 12-те деца, а 3 од нејзините најмали браќа и сестри се уште се живи.

„Живеевме толку добро на фармите“, рекла таа за своето детство во едно интервју. „Пораснав здраво, јадејќи главно свежо млеко и див спанаќ. Сега јадам модерна храна. Навикната сум на тоа, но ми недостига храната на која пораснав“.

 

2. Неколку од нејзините деца се сѐ уште живи

Иако не се сеќава на точниот датум, Мазибуко се омажила за постар вдовец кој имал крави, а таа правела путер. Таа водела среќен живот со него, велејќи: „Тој се погрижи да не сакам ништо“.

Парот имал 7 деца, од кои 2 се уште се живи. Таа има повеќе од 50 внуци и правнуци.

 

3. Таа ја барала смислата на нејзиното постоење

Неколку недели пред нејзината смрт, Јохана била однесена во болница и била лекувана од мозочен удар. Таа била отпуштена по 2 недели и починала 3 дена подоцна дома.

Само минатата година, на нејзиниот 128-ми роденден, таа му рекла на новинарот кој ѝ правел интервју: „Зачудена сум зошто сè уште сум тука по толку многу години. Зошто сум уште тука? Луѓето околу мене умираат“.

Непотребно е да се каже дека Јохана Мазибуко имала импресивен живот и била наоколу за време на големи историски настани. Нејзиното сеќавање сигурно ќе живее низ многуте генерации што ги оставила зад себе.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.