„На 52 години сум им привлечна на мажите колку што никогаш претходно не сум им била, а сега ќе ви ги откријам моите тајни за тоа”

„Не можев да изгледам посекојдневно. Пар отсечени тексас шорцеви, елек со прерамки, стари сандали – без шминка.

 

 

Бев со мајка ми, исто така, разгледувајќи го селскиот пазар во близина на мојот дом во рурална Франција.

Сепак, јас го слушнав тоа јасно – зборот „убавица“, изговорен од група трговци на пазарот, кои седеа заедно на една маса.
Сите, едногласно, погледнаа со одобрување во моја насока, кимнаа со главата и се насмевнаа флертувајќи.
Јас сум писателка кој стана вирално позната кога, на 41-годишна возраст во 2012 година, пишував за тоа како жените се љубоморни на мојот добар изглед.

Но, она што го открив оттогаш може да биде прилично поохрабрувачко за жените од средна возраст. Затоа што верувам дека во нејзините 50-ти години жената е во нејзиниот апсолутен врв.
Или тоа секако се чини дека е случај за мене. Сега на 52 години, открив дека сум попривлечна за мажите од кога и да е – и често без никаква вештачка помош.
Навистина, сега сметам дека мојата кожа, структурата на коските и, да, целокупната физичка привлечност се одржаа толку добро, што едвај ми треба придонес од кој било дел од индустријата за убавина.
Мудрите луѓе велат дека никогаш не престануваш да учиш. Минатата година сфатив дека светот сè уште паѓа пред моите нозе, дури и кога се соочувам со него без извештачување.
И да се разбереме, зошто би се шминкале кога изгледате вака?

Се тешам со зборовите на Коко Шанел, која еднаш рече: „Природата ви го дава лицето што го имате на 20. Животот го обликува лицето што го имате на 30. Но, на 50 го добивате лицето што го заслужувате“.
Па, излегува дека малата јас водела прилично доблесен живот, нели? И многу други жени го чувствуваат истото”.

 

Минатата недела Гвинет Палтроу беше фотографирана како излегува без шминка во луксузен ресторан во Холивуд и изгледаше прекрасно. Што мислите вие за ова?

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *