„На дебелите тинејџери треба да им се даваат новите апчиња против дебелина до крајот на животот, затоа што дебелината е хронична болест“, велат научниците на Конгресот за дебелина во Даблин

На дебелите тинејџери треба да им се препишуваат нови лекови за слабеење до крајот на нивниот живот, велат научниците.

Утврдено е дека неделните инјекции на семаглутид значително ја намалуваат тежината на адолесцентите во големото испитување на новиот лек.

 

 

Експертите рекоа дека наодите ги поддржуваат повиците на децата од 12 години да им се дава лек за потиснување на апетитот, во обид да се намалат нивоата на дебелина кај децата.
Истражувачите ги опишаа резултатите од третманот – со кој децата губат во просек по 6 килограми – како „трансформативни за многу тинејџери“.
Тие сугерираа дека раната интервенција може да помогне да се заштитат децата од доживотна дебелина и  поврзаните здравствени компликации.

Но, тие предупредија дека е веројатно децата да качат килограми откако ќе престанат да го користат третманот, што значи дека потенцијално ќе го земаат „за цел живот“.

Скоро половина од 12 до 18-годишниците кои го користат лекот паднале под клиничката граница за дебелина, според истражувањето во кое учествувале 201 млад човек.

Три четвртини (74 проценти) од оние кои земале семаглутид имале подобрување на една или повеќе категории на БМИ во споредба со помалку од еден од пет (19 проценти) кои земале плацебо.

Севкупно, беше откриено дека го намалува процентот на деца со најтежок степен на дебелина од 37 на 14 проценти.

Презентирајќи ги своите наоди на Европскиот конгрес за дебелина во Даблин, д-р Арон Кели од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Минесота, рече дека семаглутидот треба да биде достапен на NHS за сите тинејџери со дебелина „како дел од сеопфатниот пристап за третман“ вклучувајќи совети за начинот на живот.
Тој рече: „Семаглутидот е трансформативен за многу деца кои можат да добијат пристап. Тоа може да им го промени животот. Ништо не ми носи поголемо задоволство од слушањето приказни од адолесценти кои цел живот се мачат да се справат со нивната тежина. Ова им дава алатка која ќе помогне да ја преземат контролата врз нивната тежина, тоа е трансформативно за многу тинејџери“.

 

 

Колку порано децата почнуваат да го земаат лекот, толку подобар ќе биде нивниот исход, додаде тој.

Но, тој призна дека на оние што им го дава лекот им се менува животот и најверојатно ќе треба да останат на него доживотно или да ризикуваат да им се вратат килограмите.

Тој додаде: „Дебелината е хронична болест. Значи, хроничните болести бараат хронични третмани. Мора да останете на тој лек веројатно до крајот на животот. Ако престанете со тој третман, тоа е како гумена лента, тежината се враќа веднаш таму каде што започнала“.

Одејќи под името на брендот „Wegovy“, лекот за слабеење неодамна доби зелено светло за употреба кај возрасните.

Регулаторите допрва треба да одлучат дали да ја одобрат неговата употреба – заедно со програма за исхрана и вежбање – за дебели тинејџери.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.