На мажите кои јадат месо треба да им се забрани се*с за да се спаси планетата, тврди германската организација за заштита на животните! НО ТОА НЕ Е СЕ!

На сите мажи кои јадат месо треба да им се забрани да имаат се*с, според една група за заштита на животните која тврди дека јадењето на колбасите е симптом на „токсична машкост“.

Германскиот огранок на групата за права на животните „Пета“ тврди дека мажите значително повеќе придонесуваат за климатската криза отколку жените, првенствено преку нивната потрошувачка на месо. Се цитира истражување објавено во научното списание „PLOS One“ минатата година, кое покажа дека мажите испуштаат 41 отсто повеќе гасови од женската популација со нивните навики во исхраната.

 

Тоа сугерира дека жените треба да „стапат на сексуален штрајк за да го спасат светот“, па дури и предлага да се спречат месојадните мажи да имаат деца.

„Кој не ги знае нив, татковците од предградијата кои ракуваат со пивски шишиња и клешти за скара, кои вртат колбаси од 70 центи на нивната скара од 700 евра“, рече Даниел Кокс, лидер на тимот на кампањата за Пета Германија.

 

„Фактот што германските „мајстори за скара“ веруваат дека мора да ја докажат својата мажественост на себе и на своите врсници со консумирање месо не е само на штета на животните. Сега има научни докази дека токсичната машкост и штети на климата“.

Организацијата се повика на коментарите на политичарката од француската Зелена партија, Сандрин Русо, која предизвика контроверзии минатиот месец, означувајќи ја скарата на отворено како „симбол на мажественост“.

„Ако сакате да ја решите климатската криза, мора да ја намалите потрошувачката на месо, а тоа нема да се случи се додека машкоста се гради околу месото“, рече самопрогласената „еко-феминистка“.

Покрај забраната за се*с и репродукција, Кокс предлага и голем данок на месо од 41 отсто за мажите.

„На крајот на краиштата, секое дете што нема да се роди заштедува 58,6 тони еквивалент на CO2 годишно“, рече тој. „За сите татковци кои сè уште прават месо на скара и сè уште сакаат деца со иднина вредна за живеење на планета за живеење, препорачуваме да го сменат нивниот начин на живот.

Повикот за забрана на се*с на месојадните мажи предизвика бес во Германија, која е позната по љубовта кон колбасите и шницлите. Најпродаваниот таблоид весник „Билд“ ја отпечати приказната на својата насловна страница, означувајќи ја како „луд предлог“. Во меѓувреме, Алоис Рајнер, пратеник од германската Христијанско-социјална унија, кој е мајстор за месар, рече дека идејата е „тотална глупост“.

 • Mc напиша:

  Исто така, со секое дете што нема да го роди застапничка на барањето, се заштедува 58,6 тони еквивалент на CO2 годишно.
  Контра предлог:
  Забрана за мажите да имаат се*с со членки на ПЕТА кои го предложиле горенаведеното ќе допринесе за ублажување на климатската криза.
  И волкот сит и овците на број!

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.