На Меси му се понудени неверојатни 366 МИЛИОНИ евра годишно за да го следи Роналдо и да игра фудбал во Саудиска Арабија…Па каде ќе заврши аргетинската ѕвезда?

Сега знаеме дека Лионел Меси ќе го напушти Пари Сен Жермен ова лето. Прашањето од милион долари е каде ќе заврши аргентинската ѕвезда? Или, можеби поточно, прашање од 366,136,000 евра е дали Меси ќе го прифати златото од Саудиска Арабија?

 

Тоа е неверојатната сума што на победникот на Светскиот куп, наводно, му се нуди годишно за да се приклучи на клуб во Про лигата на оваа земја од Блискиот Исток. Навистина не е важно кој клуб – иако се шпекулира за Ал Хилал – затоа што саудиската влада ќе помогне да се субвенционира договор со кој Меси би станал најплатен спортист во светот.

Тој би заработувал речиси двојно повеќе од 200 милиони евра (поточно 200,290,00) годишно што неговиот долгогодишен ривал Кристијано Роналдо моментално ги зема во Ал-Наср.

 

Додека Саудиска Арабија продолжува да прави игри за моќ за да се етаблира како глобален спортски центар, изгледите двајцата најголеми играчи од нивната, или која било, генерација да се судрат меѓу себе во нивната лига е неверојатна.

Додека Меси – и неговото семејство – може да се залагаат за враќање во Барселона, каде што излезе од редовите на академијата за да стане нивни најголем играч, добро документираните финансиски проблеми на шпанскиот клуб веројатно ќе се покажат како голема пречка.

За да го регистрира договорот на Меси со Ла Лига, која ја води првата дивизија во Шпанија, Барселона треба да загуби околу 200 милиони евра од постојната сметка за плати. Доколку повторно го потпишат Меси, кој моментално има плата што се приближува до 1,2 милион евра неделно, ќе мора да продадат неколку постоечки големи заработувачи за да останат во границите на лигата.

Така, додека навивачите на Барселона почнуваат да се возбудуваат дека двонеделната суспензија на Меси од ПСЖ по неодобреното амбасадорско патување во Саудиска ќе го одведе назад на Ноу Камп, ќе бидат потребни ужасни многу жртви за тоа да се оствари.

Има интерес од Интер Мајами во САД, но во однос на чиста финансиска стимулација, саудиската понуда ги надмина сите останати.

Меси веќе има врски со земјата. Минатата година тој се согласи на договор од речиси 29 милиони евра годишно за да работи како туристички амбасадор на Саудијците. Неговата посета со сопругата Антонела и нивните деца Матео (7) и Чиро (5) во понеделникот оваа недела ги натера да позираат на убави промотивни слики кои Саудијците несомнено планираат да ги користат во нивните празнични брошури.

 

Саудискиот министер за туризам Ахмед Ал Хатиб на Твитер напиша: „Среќен сум што можам да му посакам добредојде на Меси и неговото семејство во Саудиска Арабија за да уживаат во магичните туристички дестинации и автентичните искуства. Ги поздравуваме посетителите од целиот свет да доживеат уникатно патување во Саудиска Арабија и нејзиното гостопримство“.

 

Патувањата во зоолошката градина или екскурзиите во Дирија би можеле да станат редовна појава доколку Меси ова лето потпише за Ал Хилал и за идеја за начинот на живот, тој треба само да го погледне Роналдо.

38-годишната португалска ѕвезда потпиша за Ал-Наср на почетокот на годината откако го напушти Манчестер Јунајтед. Првично, Роналдо и неговото семејство престојуваа во луксузниот кралски апартман во хотелот „Four Seasons“ во саудиската престолнина Ријад.

 

Апартманот распространет на два ката, нуди прекрасен поглед на градот и е толку скап што дури ни трошоците не се наведени на веб-страницата на хотелот. Проценките велат дека цената на сметката за Роналдо и неговата придружба е над 280.000 евра.

Роналдо и неговото семејство можеа да уживаат во „најдобрите јадења од Кина, Јапонија, Индија и Блискиот Исток, со најсвежи состојки по нарачка“ директно доставени во нивната соба.

Роналдо, партнерката Георгина Родригез и нивните пет деца се иселија од хотелот и во нов дом во февруари, токму на време за посета на неговата мајка Долорес Авеиро. Се вели дека новиот дом е во ексклузивен комплекс со најсовремена безбедност и сите удобности како што се спортски сали, продавници и ресторани во близина. Се разбира дека семејството го изнајмува замокот.

Меси, се разбира, би бил уште подобро позициониран да ја исполни својата амбасадорска улога ако се пресели во Саудиска Саудиска Арабија.

Кога Ал-Наср загуби со 2-0 од Ал-Хилал минатиот месец, ривалските навивачи скандираа „Меси, Меси“ кон Роналдо, кој изгледаше како да го фаќа за меѓуножјето додека излегуваше од теренот. Тоа барем докажува дека Меси ќе биде многу популарно засилување во лигата.

Во текот на нивните спектакуларни кариери, Меси и Роналдо секогаш се натпреваруваа гол за гол и трофеј за трофеј. Тие отсекогаш биле ривали, иако мразот се одмрзнува со стареењето. Наскоро би можеле да дознаеме дали Ријад е доволно голем за двајцата.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.