На плажа во Северна Каролина откриен џиновски череп од суштество тешко 40 тони… дали знаете што е тоа?

Голем, морничав фрагмент од череп – со два реда рабови налик на заби – се појави на брегот на Северна Каролина оваа недела.

Претставниците на Службата за национални паркови на САД (НПС), која го одржува овој крајбрежен регион на Атлантикот, известија дека фрагментот од черепот бил широк околу 1 метар и висок половина метар, предупредувајќи ги граѓаните да не се обидуваат да го отстранат џиновскиот череп.

 

 

 

Фрагментот од черепот се појави на островот Хатерас, јужно од селото Салво, заедница на плажа опкружена со национален парк од страна на океанот. Претставниците на НПС рекоа дека фрагментот бил дел од „кранијалната празнина“ на морско суштество и дека животното може да порасне до 60 метри долго и тежи до 40 тони.

„Погледнете го овој голем дел од черепот на грбавиот кит“, напиша паркот во својата објава на „Фејсбук“ на 15-ти мај во средата.

„Грбавите китови ( Megaptera novaeangliae ) имаат специјализирани структури на черепот за да го поддржат нивното уникатно хранење“, забележаа претставниците на службата во паркот.

Наизглед, забите на черепот слични на жилет биле многу поверојатно отсечена област што го поврзувала черепот со друг дел од телото – бидејќи грбавите китови се филтер-хранувачи кои користат протеинска структура наречена „baleen“, наместо заби, за да јадат планктони и алги за нивните оброци.

 

 

 

„Нивните черепи се релативно флексибилни, особено околу зглобовите на вилицата, што им овозможува широко да ја отворат устата за да консумираат големи количини вода и плен“, велат претставници на паркот Кејп Хатерас.
Според статистиката за риболов на Националната океанска и атмосферска управа (NOAA), од 2016 година долж брегот на Северна Каролина умреле не помалку од 30 грбави китови. Претставниците на НПС го припишаа овој феномен на историјата на регионот со урагани и бродоломи, сугерирајќи дека надворешните острови на Северна Каролина и нејзината подморска географија понекогаш можат да заробат големи морски цицачи.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *