На полиците на американските супермаркети почна да се појавува храна за итни случаи и тоа ги подзамисли луѓето: „Што знаат тие, што ние не знаеме?“

„TikToker“ стана вирален со 4,3 милиони прегледи, откако сподели видео за понудата на храна за итни случаи на маркетот „Costco“.

Кристал Кристенсен @charminglyfrugal е доверлива за апокалиптичните интелигенции.

@charminglyfrugal

Lets check the prices at costco #foodstockup #preppersoftiktok #shtfprepper #foodstorage #emergencyfoodstorage #readywise #doomsdaypreppers #survival #ww3 #griddownprepper #mountianhousefood

♬ original sound – CharminglyFrugal

 

Кристенсен го покажа комплетот храна за итни случаеви од брендот „Ready Wise“ кој обезбедува 132 оброци со тестенини за само 63,99 долари, пред да го зголеми својот сет на повеќе артикли како на пример сендвичи.

Многумина коментатори побрзаа со прашања: „Што знаат тие што ние не знаеме?“

Сепак, пакетите со храна за итни случаи се вообичаени во „Cosco“ со години.

 

 

Продавницата почна да продава конзервирана и нерасиплива храна во траење од една година – по цена од 6.000 долари и погодна за четиричлено семејство уште во 2018 година.
„Уживајте во удобноста кога знаете дека ја имате основната храна што ќе му биде потребна на вашето семејство за да преживее итен случај или природна катастрофа!“

За жал, познатите хот-догови на брендот од 1,50 долари не се вклучени.

Кристенсен, исто така, покажа и како изгледаат резервите храна во ривалот на „Costco“, „Sam’s Club“, заедно со „Sportsman’s Warehouse“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *