Надвор од цивилизација! Некогашната „градска девојка“ споделува детали од нејзиниот живот во затурено село во Канада кадешто температурите достигнуваат и до -47 степени, а најблиската продавница се наоѓа на 10 часа возење!

Поранешна градска девојка откри како го променила својот живот и се преселила во оддалечен град во Канада со само 90 жители и брзо морала да се прилагоди на температурите под нулата и недостатокот на продавници.

 

   

 

Хилари Месер-Бароу (33) се преселила од Ванкувер во Бивер Крик, Јукон, во 2019 година, откако работата на нејзиниот сопруг во федералната влада барала од него да се пресели.

Самонаречената „сериозна градска девојка“ вели дека набрзо открила дека единствените погодности во нивниот град вклучуваат еден ресторан, пошта со една соба, банка и „мало, но прекрасно училиште“, додека најблиската продавница за храна била десетчасовно повратно патување со автомобил.
И покрај тоа што изолацијата на почетокот била шокантна, Хилари вели дека сега го сака својот животен стил во „дивината“. Таа научила како да готви и да бара состојки и исто така да ја прилагоди својата температура на големиот студ.

 

 

Бескрајната сончева светлина во текот на летото и нападите на темнина во текот на зимата беа други работи со кои таа мораше да се бори.

За да го одржува надворешниот свет ажуриран за нејзиниот живот, девојката објавува редовни видеа на „TikTok“.

Во еден клип таа објаснува дека кога првпат се преселила во Јукон, се чувствувала „неверојатно изолирана и осамена“, но едноставниот гест од соседот и помогнал да се смири.

 

 

 

Таа се присетува: „Не познавав никого и кога мојот тогашен дечко беше на работа, бев многу осамена. Еден ден слушнав тропање на вратата, соседот ми дојде да ме покани на чај. Овој неверојатно внимателен и љубезен гест беше сосема неочекуван, но го промени мојот поглед на заедницата. Да се ​​живее во мала заедница значи дека ги знаете речиси сите. Можеби не ги познавате добро, но ги познавате доволно добро за да им помогнете кога имаат потреба. Тоа е една од работите што најмногу ги сакам кога живеам овде“.
Во други клипови, Хилари открива како купувањето храна е тешка задача, бидејќи најблиската продавница за храна е во Вајтхорс и потребни се десет часа за да се вози таму и назад.

 

Таа објаснува дека таа и нејзиниот сопруг Џејмс (28) патуваат на секои шест до осум недели за да набават доволно храна.

Кога ќе стигнат до самопослуга, Хилари вели дека пакуваат сè во „ладилници, кеси за повеќекратна употреба и канти“ и „често користат две колички натрупани со намирници“.

Во лето, авантуристичката двојка може да ги надополни своите намирници со домашни производи и имаат голема зеленчукова градина за овошје и зеленчук. Хилари исто така оди во потрага по храна.

„Никогаш не сум готвела навистина, но сега правам сè“, вели Хилари.

Кога не готви, Хилари ужива во низа други нови хобија кои вклучуваат крос-кантри скијање и возење велосипед.

 

Таа, исто така, го носи своето куче Чили на дневни прошетки, при што двајцата истражуваат нови рути.
Кога двојката сака да се забавува, тие сакаат да одат во единствениот ресторан во нивниот град: „Бакшот Бети“.

Хилари вели дека нејзиното омилено јадење таму е тако салата, но тие исто така прават добра плескавица и сочни длабоко пржени кисели краставички.

Видеата на Хилари со TikTok собраа милиони прегледи во текот на изминатите неколку години, при што многу луѓе беа фасцинирани од нејзиниот начин на живот што таа го нарекува „назад кон основите“.

Хилари и Џејмс биле девојка и дечко кога првпат се преселиле во Јукон, но се венчале во кабина блиску до местото каде што живеат со нивното куче Чили како еден од нивните сведоци.

 

Едно видео прикажува фотографии од нивниот голем ден, со обајцата облечени во капути над нивната свадбена облека додека позираат на снежна позадина.

И покрај тоа што Хилари вели дека започнувањето нов живот во Јукон и „го менува животот“, таа не мисли дека ќе биде таму засекогаш со Џејмс и Чили.

Сепак, таа открива: „Се надевам дека никогаш нема да се вратам во град!“

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.