Најчудните фризури во фудбалот: Од дивите експерименти на Пол Погба до непрепознатливиот изглед на поранешната ѕвезда од Премиер лигата

Фудбалерите и фризурите – тоа би можело да биде предмет на томови литература.

Па нема многу да филозофираме зошто и како туку само ве оставаме да уживате во оваа откачена, оригинална и непозната територија.

Од Погба до Карлос Валдерама и Тарибо Вест, еве девет фудбалери – од долгата листа на многумина – кои меѓудругото се истакнаа и со својата фризура.

Белорусата коса на Рајан Гигс

Гигс во 2003 година ги преврте главите, покажувајќи ја неговата самодоверба среде неговата славна кариера во Манчестер Јунајтед.

 

Постојано променливите фризури на Пол Погба

Фризурите на Погба ја рефлектираат неговата смелост на и надвор од теренот, предизвикувајќи дебати за корелацијата помеѓу имиџот и перформансите.

 

 

Смелите фризури на Марио Балотели

Вклучувајќи го и неговиот иконски мохавк, ја отсликуваат неговата раскошна личност и на теренот и надвор од него.

 

Тим на Романија, Светско првенство 1998 година

Колективната одлука на романскиот тим да ја обои својата коса руса на Светското првенство во 1998 година го симболизира тимското единство, иако со мешани резултати на теренот.

 

Шарените фризури на Бастиен Хери

Хери се пример за неговиот безгрижен став и љубов за самоизразување, додавајќи му елеганција во неговата фудбалска кариера.

 

Патриотските фризури на Иван Перишиќ

Перишиќ, со хрватски симболи, ја демонстрираат неговата национална гордост и уникатен пристап кон личниот стил.

 

Карлос Валдерама

Иконската руса грива на Валдерама и последователните експерименти со коса го олицетворуваат неговиот статус на фудбалска модна икона од 1990-тите.

 

 

Стратешката фризура на Роналдо Назарио

Роналдо на Светското првенство во 2002 година го одвлече вниманието од неговата повреда, покажувајќи го неговото тактичко размислување и на теренот и надвор од него.

 

Дејвид Бекам

Фризурите на Бекам кои постојано се развиваат го рефлектираат неговото влијание не само во фудбалот, туку и во популарната култура, дури и кога тие не ја погодуваат баш целта.

Ексцентричните фризури на Тарибо Вест

Вест, вклучувајќи ја и неговата зелена коса со плетенки, ја симболизираат неговата живописна личност и незаборавни моменти во фудбалската историја.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *