Најчудните облакодери во светот: Овој облакодер е висок 120 метри, а на врвот има огромен замок вреден 20 милиони долари изграден за индиски тајкун кој никогаш нема стапнато во него

Неверојатен облакодер висок 120 метри со замок вреден 20 милиони долари на врвот е изграден за индиски тајкун кој никогаш не стапнал внатре.

Кулите Kingfisher, лоцирани во Бенгалуру, Индија, се протегаат на 34 ката и покриваат огромни 4,5 хектари земја со 81 единица низ три блока.

 

Дополнително на чудото, на самиот врв е замок од 3700 квадратни метри што нуди панорамски поглед на градот долу. И покрај тоа што има над 42 апартмани, домот обезбедува целосна приватност.

Ова архитектонско чудо е изградено од Prestige Groups за индискиот тајкун Виџеј Малја, познат како „Кралот на добрите времиња“ поради неговиот раскошен начин на живот.

Сепак, се шпекулира дека Малја всушност никогаш не стапнал во домот. Тој, наводно, избегал од Индија за Обединетото Кралство пред да заврши изградбата.

Малја не се вратил во Индија оттогаш, а владата се обидува да го екстрадира за да се соочи со обвиненијата за измама и финансиски криминал откако не ги исполнил долговите над 1 милијарда долари.

 

 

Интересно, замокот на Малја наводно бил инспириран од Белата куќа во Вашингтон и е целосно одвоен од другите единици во кулата.

Двокатната палата е опкружена со тревник, хелиодром, отворена палуба и бесконечен базен со поглед на деловната област Бенгалуру.

 

Ирфан Разак, претседател на Prestige Estates Projects разговараше за предизвиците со кои се соочуваше при изградбата.

Тој изјави: „Беше предизвик да се изгради замокот на огромна конзола на таа височина, но се погриживме да го изградиме точно како што беше замислено. Тоа е сложена структура, а завршните работи се во тек“.

Овој уникатен облакодер е вклучен во листата на LoveProperty на најчудните облакодери во светот, заедно со зградата Умеда небо во Осака, Норддојче Ландесбанк во Хановер и кулите Абраџ Ал-Бајт во Мека.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *