Иднината сега: Патување со балон во Вселената додека мирно пиете пијачка за само 125.000 долари по човек?! Не грижете се пијачката е вклучена во цената!

Space Perspective го финализираше својот дизајн за Spaceship Neptune, капсула со елегантен изглед што ќе нуди епски поглед на 20 милји односно 32 километри над Земјата и луксузни погодности – ако не ви пречи да издвоите над 125.000 долари по билет.

За разлика од Blue Origin на Џеф Безос и Virgin Galactic на Ричард Бренсон, кои ја имаат целата турбуленција на летот што би ја очекувале од ракета и авион – плус способноста слободно да лебдат благодарение на нултата гравитација – Space Perspective ветува мирно искуство бидејќи сферичната мешунка се турка во стратосферата на планетата со балон.

Компанијата со седиште во Флорида, која го конструира вселенскиот брод Нептун во близина на вселенскиот центар Кенеди на НАСА, планира да им понуди на осум патници во исто време можност да уживаат во панорамски поглед на Земјата за време на шестчасовното кружно патување.

Вселенскиот брод Нептун ќе оди 32 километри над Земјата, наспроти 104 километри на Blue Origin и 80 километри на Virgin Galactic. Исто така, ќе можете да го држите вашето мартини стабилно бидејќи нема да доживеете нулта гравитација, додека за време на лансирањето на Blue Origin минатата година, екипажот доживеа околу три минути бестежинска состојба во патување кое траеше само 11 минути од почеток до крај. Патувањето на Virgin Galactic беше околу два и пол часа со Бренсон и неговиот тим беше само пет минути без тежина.

„Нашиот сопствен систем за летање значи дека капсулата и SpaceBalloon секогаш остануваат поврзани, а условите за полетување и слетување се секогаш во наша контрола. Тимот се собра за да создаде неверојатно робустен, безбеден и неверојатно елегантен и луксузен систем за вселенскиот брод Нептун“.

Внатрешноста има длабоки седишта што се потпираат, како што компанијата го нарекува „осветлување на расположението“, тоалет и бар. На капсулата ќе има сателитски снимки и камери од 360 степени за да им овозможат на патниците да зумираат и намалуваат на нашата матична планета.

Space Perspective, која се смета себеси за прва „компанија за искуство со луксузни вселенски летови“ во светот, веќе има продадено 900 билети, но ќе треба да имате малку трпение откако ќе го ставите вашиот депозит од 1.000 долари, бидејќи комерцијалните летови нема да започнат до крајот на 2024 година.

МекКалум, исто така, ги објави двајцата членови на тимот што го водат дизајнерскиот тим за вселенскиот брод Нептун – Ден Виндоу и Изабела Трани, кои работеа на дизајнот за New Tube за Лондон, како и на возот Hyperloop на Илон Маск.

„Како специјалисти за дизајн го интегриравме искуството и естетиката на патувањето – од просторијата за глава и групите истражувачи кои можат удобно да се движат низ вселенскиот брод Нептун од стол до тоалет до бар – до, се разбира, максимизирање на времето што се случува еднаш во животот. – објаснија тие.

„ Ако можеме да одиме на Месечината, тогаш сигурно можеме да направиме се. Вселенскиот лет има извонредна моќ да ги инспирира луѓето од сите возрасти“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.