Најголемата змија што некогаш ја полазила Земјата: Остатоци од џиновска праисториска змија пронајдени во Индија. Можете ли да претпоставите колку била долга?

Во Индија е откриен нов вид праисториска змија, која можеби е една од најголемите змии што некогаш ја ползела Земјата. Со проценета должина на телото до 15 метри, изумрениот вид може дури и да му конкурира по големина на Титанобоа, сегашниот носител на титулата најголема змија во светот.

 

 

Новооткриената змија, член на изумреното семејство Madtsoiidae, живеела на индискиот потконтинент пред околу 47 милиони години. Го добила името Vasuki indicus по хиндуистичката митска змија по име Васуки и земјата каде што е пронајдена.

Истражувачите од индискиот институт за технологија Рурки открија фосилизирани остатоци од змија во рудник за јаглен во државата Гуџарат (западна Индија). Во нивната студија, тие опишуваат 27 претежно добро сочувани змиски пршлени, со големина од 37,5 до 62,7 милиметри.

 

Врз основа на големината на коските, научниците проценуваат дека видот може да достигне должина од 10,9 до 15,2 метри.

Неговата големина е споредлива со Титанобоа, друг изумрен род на змии, чија должина била помеѓу 12,8 и 14,3 метри. Таа е исто така многу подолга од која било модерна змија, а најголемата достигнува 7,67 метри во должина, според Гинисовата книга на рекорди.

Со оглед на неговата мала големина, истражувачите веруваат дека Васуки бил бавно движечки предатор од заседа.

„Бидејќи Васуки беше копнена/полуводна змија, можно е оваа изумрена змија да пленела различни животни слични на модерните питони“, изјави коавторот на студијата Дебаџит Дута.

Истражувачите шпекулираат дека големината на Васуки можеби се должи на повисоките температури во тоа време, кои поддржувале поголеми димензии на телото или недостатокот на конкуренција од другите предатори.

Откривањето на Vasuki indicus дава нови информации за разновидноста и големината на праисториските змии. Исто така, нè потсетува дека праисториските суштества честопати биле многу поголеми од нивните современи колеги.

 

 

  • Васе напиша:

    Пред околу 47 милиони години, немало животно со големина, на пример 10цм!!!
    Сите биле над 10 метри!!! Види ги диносаурусиве… Patagotitan mayorum бил дугачок 37 метри и тежел 70 тона!!!
    Додуше живеел 53 милиони години пред змијава, но можно е и она тогаш да била присатна!?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *