Најголемиот авион на светот со распон на крилата подолг од фудбалско игралиште го заврши рекордниот тест лет од 6 часа

Најголемиот авион на светот со распон на крилјата од 383 стапки односно 116 метри, неодамна се издигна на небото над пустината Мохаве во Калифорнија за да заврши шестчасовен пробен лет за нов рекорд.

Авионот носач Stratolaunch Roc, или Roc, го изврши својот втор тест лет во петокот наутро додека го носеше возилото за тестирање на сепарација Talon-A. Talon-A (TA-O) е пробно летало за повеќекратно користење долг 8 метри што може да носи товар со хиперсонична брзина – повеќе од пет пати поголема од брзината на звукот.

 

Летот е значаен чекор за напредокот на компанијата кон тестот за одвојување и нејзиниот прв хиперсоничен лет на ТА-1 во првата половина на 2023 година.

Захари Кревор, главен извршен директор и претседател на Stratolaunch, рече во изјавата: „Нашиот неверојатен тим продолжува да напредува на нашата временска рамка за тестирање, и преку нивната напорна работа стануваме поблиску од кога било до безбедно разделување и нашиот прв хиперсоничен тест за летање“.

 

Talon-A е едно од серијата возила Talon на ракетен погон што ги развива Stratolaunch и може да достигне брзина до 6 Mach или шест пати поголема од брзината на звукот. „Roc“ сега ќе спроведе тест за пад на прототипот Talon-A над Тихиот Океан во декември, а доколку биде успешен, компанијата има за цел да го дебитира своето прво хиперсонично тест возило, Talon-A TA-1.

 

 

Stratolaunch, исто така, напредува со производството на своите први и втори хиперсонични возила за целосно повеќекратна употреба, TA-2 и TA-3.

„Возбудени сме за она што ни претстои оваа година бидејќи ја носиме нашата услуга за тестирање на хиперсоничен лет онлајн за нашите клиенти и за нацијата.

Roc на Stratolaunch е поширок од должината на фудбалскиот терен од гол до гол, кој генерално е околу 345 стапки односно 105 метри.

Тежи приближно 226.800 килограми без никаков товар, но може да полета со максимална тежина од 590.000 килограми. Авионот има 28 тркала. Откако ќе се префрли во воздухот, се напојува со шест авионски мотори 747. Развиен е од истоимената фирма основана во 2011 година од починатиот ко-основач на Мајкрософт Пол Ален, кој дебитираше со огромниот занает во светот во 2019 година.

 

Ален почина на 65-годишна возраст во октомври 2018 година поради компликации од не-Хочкиновиот лимфом, помалку од една година пред Stratolaunch да полета за прв пат.

Ален имал намера авионот Stratolaunch да лансира ракети натоварени со сателити во вселената од воздух, но по неговиот прв лет, тој бил откупен од Cerberus Capital Management. Новите сопственици на амбициозната операција првично планираат да ја користат како носач на авиони за лансирање на повеќекратно употребливи хиперсонични истражувачки возила.

Roc има екипаж од три лица – пилот, копилот и инженер за летање – кои седат во десниот труп на авионот, управувајќи го авионот на прилично растојание десно од централната линија, малку како Милениумскиот сокол во Војна на ѕвездите.

Левиот труп има нешто што изгледа како кокпит со прозорци за гледачите, но делот е празен и без притисок.

Придвижуван од истиот тип на мотори што ги користи Боинг 747, авионот на Стратолаунч има максимална брзина од 853 км/ч. Покрај неговата рекордна ширина, Roc има импресивна висина – стои на 50 стапки од земјата до врвот на нејзината вертикална опашка, која е повисока од четирикатна зграда.

 • Pero напиша:

  kako i mnogu drugi prototipovi i ovoj ke zavrsi na ova…
  dzabe potroseni pari

 • Caci напиша:

  Ke vidi me.Ako e NASA mozda ima nekoja sanca ama aki e od nekoj od ovie miljarderuve,so mislat deka samo taka se odi vo vselena bunar bez dno.
  $$$$$

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.