Најјасното видео од Титаник ДОСЕГА: „Непотонливиот брод“ кој потона во 1912 со детали кои не сте ги виделе!

Новата „прва снимка“ од „Титаник“ го покажува синџирот на бродот тежок речиси 100 килограми, џиновското сидро и котелот што паднал на морското дно кога бродот се скршил на два дела и потонал 12.500 метри под Северно Атлантската површина пред повеќе од 110 години.

Скролајте надолу за видео

Видеото, снимено од компанијата за нуркање OceanGate Expeditions, открива „неверојатно ниво на детали“ и бои кои човечкото око не ги видело од 12 април 1912 година.

Тимот го сними историскиот брод со највисока видео резолуција досега, широка околу 8.000 пиксели (8k), што им овозможува да зумираат на одредени области без губење на квалитетот на сликата и обезбедуваат најјасни слики досега. Тоа им овозможи да видат досега невидени детали, како што е „Noah Hingley & Sons Ltd“, кое е врежано на сидрото покрај пристаништето и нуди увид како потонатиот брод се менува во својот воден гроб.

 

Ова е втора годишна експедиција на OceanGate Expeditions до Титаник.

Стоктон Раш, претседател на OceanGate Expeditions, рече во соопштението : „Неверојатните детали во снимката од 8k ќе му помогнат на нашиот тим научници и поморски археолози попрецизно да го карактеризираат распаѓањето на Титаник додека снимаме нови снимки во 2023 година и понатаму“.

 

OceanGate Expeditions го користеше својот потопник од јаглеродни влакна и титаниум од класата за да ги превезе археолозите до потонатиот брод – на пловилото му требаат до тројца специјалисти за мисијата на секое нуркање кое трае од осум до 10 часа.

„Екипажот беше пречекан од „огромното сидро тешко 15 тони што сè уште се наоѓа на палубата. Подоцна во видеото гледате три кружни структури долж внатрешната страна на оградата. Ова се тројните јажиња што се користеле за врзување на јажињата до столпчињата на брегот за да се обезбеди бродот на пристаништето кога Титаник бил на пристаништето“, објаснија специјалистите.

Во текот на патувањето, нуркачите забележале многу детали, едра, бронзени каптани, металните конструкции што се користат за движење на голема тежина наоколу со помош на јажиња, кабли, синџири. И сето ова се гледа за прв пат откако Титаник потона на дното на океанот.

Рори Голден, експерт за Титаник на OceanGate Expeditions и ветеран нуркач на Титаник, во изјавата рече: „Едно од најневеројатните клипови покажува еден од котлите што паднал на дното на океанот кога Титаник се прекршил на два дела“.

Иако ваквите патувања до бродот предизвикуваат возбуда, тие исто така предизвикаа контроверзии.

Експертите веруваат дека спасувачките мисии и другите експедиции во текот на децениите – вклучително и славното нуркање на режисерот Џејмс Камерон во 2001 година – дополнително го ослабнале интегритетот на 108-годишниот „труп“.

Слетувањето на бродот на потонатиот брод предизвика значително влошување на палубата на шеталиштето, со некои од позначајните штети предизвикани од експедицијата на Камерон, за време на која потопна машина се судри со трупот на бродот. Според Националната управа за океани и атмосфера, трупот и структурата на бродот најверојатно ќе се урнат во следните 40 години.

Титаник, кој беше наречен „непотонлив брод“, падна на 14 април 1912 година, четири дена по неговото прво патување од Саутемптон, Англија до Њујорк. Џиновскиот брод се судри со санта мраз и на крајот загинаа 1.517 од 2.224 патници и членови на екипажот. Потонатиот брод беше откриен пред 37 години на околу 4.000 метри длабочина на дното на Атлантикот.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.