Најлоши причини за кои луѓето добиле отказ од работа! Мислите дека се праведни?

Вработување – го сакаме или го мразиме, тоа е неопходност што ни ги обзема животите и се случува понекогаш да немаме друг избор освен да го издржиме. Не секој има луксуз да ја сака својата работа. Некои луѓе беа доволно несреќни да добијат позиции во токсични работни средини, каде што треба да се справат со неетичките пристапи на нивното управување и компании кои не ги ценат како работници.

Сепак, работите нема секогаш да одат според планот, но денес ќе се фокусираме на еден од најнепријатните делови од вработувањето: отказот.

Ги издвоивме 10-те најлоши причини поради кои луѓето добиле отказ. Дали можеби вие знаете некоја банална или застрашувачка причина поради која некој добил отказ? Споделете со нас во коментарите.

 

1.

Работев со еден супер фин старец кој беше во компанијата 30 години, а тој требаше да се пензионира на крајот на 2016 година.

Еден ден доцнеше 5 минути бидејќи се сопнал и си ја повредил ногата. Тој доби отказ.

Сепак, приказната имаше среќен крај. Тој ја тужеше компанијата, освои еден тон пари и голем дел од корумпираното раководство, вклучувајќи го и финансискиот директор беа отпуштени од работа.

2.

Работев во продавница за телефони. Кога бев ангажиран, тие многу јасно кажаа дека приватноста на клиентите е супер важна. Момчето што бев ангажиран да го заменам беше отпуштен на лице место затоа што продал договор на клиентка, која мислел дека е убава па подоцна истата вечер ѝ се јавил за да ја побара.

3.

Еден колега беше отпуштен за поседување криминално досие од злосторство што го направил пред 30 години. Имаше 50 години, имал тешко детство и штотуку успеал да си го врати животот во нормала. Тој работеше за оваа компанија скоро две години и беше убедливо најнапорниот работник во таа фабрика, тој произведуваше најмалку двојно повеќе производи дневно од следниот најдобар човек. Тој зеде слободно време за да се ожени и регионалното раководство во тој период се одлучи да донесе целосно правило дека никој не смее да има криминално досие. Можеа за него да направат исклучок, но управата на филијалата не рече ништо. Едноставно правилото важи за сите. Научив тешка лекција тој ден, компаниите немаат лојалност кон своите вработени.

Тој продолжи да работи за нивните конкуренти два блока подалеку и доби зголемување на платата, така што барем се излезе во ред.

4.

Едни колеги што работеа во моајта фирма беа маж и жена. Момците од обезбедувањето забележувале дека во текот на денот некој прави нешто во нивниот автомобил. Ги контактираа човечки ресурси кои што ја прегледааа снимката и видоа дека тие се*си се забавувале на паркингот после ручекот. Ги повикаа на разговор во основа да им кажат дека не е голема работа, но ако може да немаат повеќе се*с на паркингот дека некој може да ги види. Мажот делувал збунето и тврдел дека не знае за што зборуваат. Ја пуштиле снимката повторно и испадна дека неговата сопруга и *нејзиниот претпоставен* одат да се забавуваат. Мажот се налути и побара од главните да ги отпуштат. Сопругата и нејзиниот претпоставен се отпуштени тој ден.

5.

Еден дечко доби отказ поради кражба од касата. Сите бевме изненадени бидејќи беше многу сакан и вреден работник. Неколку месеци подоцна му помагав на менаџерот да исчисти касата. Кога ја извадивме фиоката од касата позади неа надјовме најдовме грст пари. Се испостави дека парите се заглавиле позади.

 

6.

Спиење на работа. Еден колега често знаеше да дремне на работа, и никој тоа да не го забележи. Но еден ден го фатија и го викнаа на разговор, каде што не го отпуштија туку му рекоа дека не треба да го прави повеќе тоа. Тој рекол дека едноставно не може и му е потребна таа дремка. Тогаш го отпуштија.

7.

Една колешка боледуваше од корона, но заздравувањето беше подолго. Достави белешка од нејзиниот лекар во која се вели дека не може да дојде во канцеларија поради некоја работа со респираторна чувствителност. Шефовите рекоа таа мора да се врати, но не можеа да ја отпуштат затоа што е болна, па и напишаа дека ја отпуштаат за непослушност затоа што користела премногу задебелен фонт во нејзината е-пошта и тоа се доживувало како да е дрска кон другите. Сега ја отпуштаат затоа што има досие за непослушност.

8.

Сопругата на еден клиент дојде и направи сцена како една од нашите рецепционерки му испраќа голи фотографии на нејзиниот сопруг. Таа дојде со докази. Рецепционерката беше отпуштена тој ден. Никогаш не сум видел жена толку пеколно склона да уништи друга. Не дека рецепционерката не е виновна, но мора некако да стигнале до тоа таа да ги праќа тие фотографии, сигурно не е дека сопругот е баш невин.

9.

Брат ми беше вработен во пекара, како пекар. Првиот ден доби отказ затоа што не можеше да украси торта.

10.

Се јавиле измамници и побарале 2 илјади долари, колешката ги извадила од сефот и им ги подала без прашања.

  • 123 напиша:

    Земете си лектор и преведувач пола текст не ви се разбира

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.