Најнеобични здрави навики и практики кои ќе ги најдете само во Јапонија

Од нивните навики за спиење до нивниот пристап кон вежбање, Јапонците развија практики кои се разликуваат од остатокот од светот. Денес ја истражувавме причината за најнеобичните навики и практики што ќе ги најдете само во Јапонија. И има интересен бонус за вас на крајот од статијата.

Спијат одделно

Првото нешто што ги тера јапонските парови да одлучат да одат во кревет одделно е различните работни распореди. Будењето на вашиот значаен другар само затоа што доцна сте се вратиле дома од работа или морате да заминете порано, нема да резултира со добар квалитетен одмор за нив. Затоа има смисла да се преноќи во друга просторија. Ова ќе им даде и ненарушен и поздрав сон.

 

Јапонските мајки спијат со своите деца и тоа се смета за многу важно, па таткото треба да одлучи дали сака да го дели истиот кревет или да оди во друга соба. Дури и науката докажа дека заедничкото спиење може да им помогне на родителите и децата да спијат помирно. Тоа му помага на детето да одржува стабилна температура и отчукувањата на срцето (што е навистина критично во детството) и во исто време, ја намалува можноста за синдром на ненадејна смрт на доенчиња. Исто така, ова придонесува детето да има подобра самодоверба, побрзо да се осамостои и да му оди одлично на училиште.

 

Спијат на подот

Спиењето на земја има некои прилично импресивни здравствени придобивки. Спиењето на тврда, рамна површина е добро за вашиот грб и може да ве ослободи од болката што ве следи со години. Додека спиете на мек кревет сигурно се чувствувате удобно, вашиот душек може да почне да тоне со текот на времето, што ќе предизвика виткање на ‘рбетот и ќе доведе до болки во грбот. Всушност, медицинските експерти дури препорачуваат да ставите иверица под вашиот душек ако е премногу мек. Спиењето на подот исто така ќе го одржи вашиот ‘рбет подреден и ќе го спречи вашето тело да се изврти во неприродна положба.

 

Кога спиете на под, тоа го подобрува вашиот проток на крв, бидејќи вашата тежина се распределува рамномерно и има помал притисок на различни делови од вашето тело. Спиењето во природна положба ќе ја спречи и вкочанетоста и трнењето предизвикано од слабата циркулација. На пример, ако спиете свиткано на страна, крвта циркулира и потоа тече назад во срцето, предизвикувајќи разни здравствени проблеми, како згрутчување на крвта и проширени вени.

 

Тие претпочитаат пешачење наместо вежбање

Добро е познато дека Јапонците сакаат да останат активни цел живот. Еден од нивните омилени спортови е пешачењето. Тие сè уште можат да разговараат за време на тоа: „Одите, зборувате, вежбате и тоа помага да се изгради чувство за заедница“.

 

Не пијат вода со оброците

Кога одите во ресторан во некоја западна земја, келнерот најверојатно ќе ви даде голема чаша вода со мраз и парчиња лимон. Јапонските ресторани имаат тенденција да не им служат на своите гости толку многу вода. Јапонците веруваат дека прекумерното пиење може да го отежне вашето тело да го свари оброкот од тој ден.

Кога пиете вода со оброкот, вашата плунка се разредува. Ова, пак, влијае на ослободувањето на гастричните сокови одговорни за варење на храната. Како резултат на тоа, вашиот стомак добива послаби сигнали за разградување на храната, што може да доведе до надуеност.

 

Освен тоа, имањето вода со оброците додава волумен на вашиот стомак и го зголемува притисокот врз него, слично како и обилните оброци. Ова, пак, може да ги влоши одредени здравствени состојби и да го зголеми ризикот од рефлукс на киселина. Бидејќи пиењето вода за време на оброците предизвикува вашето тело да лачи помалку дигестивни ензими, тоа може да доведе до верижна реакција на несакани ефекти, вклучително и горушица.

 

Бонус: Тие не даваат бакшиш

Внимание, патници во Јапонија: оставете ги тие дополнителни јени дома. Во јапонската култура, услугата е составен дел од работата и не е неопходно да се дава бакшиш како начин да се покаже благодарност. Всушност, тоа може да се гледа како знак на непочитување, бидејќи имплицира дека лицето што ја обезбедува услугата се надева на некои дополнителни пари наместо да ја врши својата работа со гордост.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.