Најнезгодната продавница на светот: Ако сакате да си купите нешто овде, мора да се искачите на карпа 120 метри над земјата

Во живописниот регион Ксинјужаи во кинеската провинција Хунан се наоѓа најнезгодната продавница за погодности во светот – мала дрвена колиба сместена на карпа 120 метри над земјата.

 

Продавницата се наоѓа веднаш до Виа Ферата, по која посетителите можат да се движат со помош на железни огради, хоризонтални скали и фиксни кабли. Оваа уникатна продавница порано била колиба за качување каде што алпинистите можеле да се одморат во средината на нивното искачување на карпата.

 

 

Меѓутоа, пред неколку години била претворена во оваа многу чудна продавница за погодности која обезбедува бесплатна вода за полнење, како и пијалоци, газирани пијалаци и сокови за плаќање. Висечката продавница се шпекулира дека е отворена со години, но неодамна стана вирална откако видеата од неа почнаа да кружат на интернет.

 

 

Најнезгодната продавница во светот им служи на туристите за време на напорниот фестивал на средината на есента и националните празници, давајќи им можност да пијат вода и да го тргнат умот од искачувањето.

Малата дрвена продавница се наоѓа на страната на вертикалниот ѕид од карпа, 120 метри над земјата. Во него може да се смести само едно лице. Кога е време да се надополнат залихите, вработените користат јаже за да ги извлечат залихите од земјата.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *