Најпознатите ТВ и филмски грешки на сите времиња

Сериите и филмовите ги обожаваме, затоа што не носат во друг свет со ликови за кои многу често се приврзуваме. Но уште поинтересно е кога тие прават некакви грешки, затоа што тогаш се доближуваат до нас и само нè потсетуваат дека и тие се луѓе. Па да погледнеме некои од најпознатите грешки

1. Шолја за кафе во „Игра на тронови“

Интернетот во основа експлодираше за чашата „Старбакс“ забележана за време на последната сезона на „Игра на тронови“. Но, учесниците на шоуто сега можат да се пошегуваат на тоа: „На почетокот не можев да поверувам, а потоа ми беше срам затоа што: „Како не ја видовме оваа шолја за кафе среде снимката?“ изјави креаторот Дејвид Бениоф.

 

2. Полначот во „Игра на тронови“

 

Во текот на 5-та сезона, фановите забележаа нешто што изгледа како некој вид компјутерски полнач под ногата на Станис. Уредот не се појавува толку очигледно, иако сè уште можете да ги видите полначот и каблите во финалната верзија.

3. Дупките од куршуми во „Pulp Fiction“

Дупки од куршуми може да се видат на ѕидовите на станот каде што ликовите на Семјуел Л. Џексон и Џон Траволта одат за да извлечат актовка во Pulp Fiction – пред да се случи снимањето на делот со сцената каде што е пукаат.

4. Префрлување на храната за појадок во „Pretty Woman“

За време на една сцена во Pretty Woman, ликот на Џулија Робертс може да се види како јаде кроасан. Камерата го пресекува нејзиниот колега Ричард Гир, а кога станува збор за Робертс, кроасанот во нејзината рака се претвори во палачинка. Можете да го фатите помеѓу 00:20 и 00:40 во ова видео.

5. Дуплерите на Рејчел и Моника во „Пријатели“

Фановите на пријатели забележаа неколку гафови во шоуто низ годините. Една од позабележителните грешки беше за време на сцената во 9-та сезона, каде што дуплерот на Џенифер Анистон е јасно видлива во близина на работ на кадарот. А исто има момент и со Моника.

6. Парчето Демогоргон во „Stranger Things“

Има неколку ситни грешки кои обожавателите на Stranger Things ги забележале низ серијата. Една од нив е дека фигурата Демогоргон на Dungeons & Dragons не постоела во 1983 година, кога момчињата си играат. Wired забележа дека фигурата била објавена дури во 1984 година. Можете да видите овде.

 

7. Флуороводородна киселина ја јаде кадата во „Breaking Bad“

Breaking Bad имаше многу грозоморни сцени, но една од првите е кога Волт и Џеси се обидуваат да растворат тела во флуороводородна киселина во када, што резултираше во многу неуредна ситуација. Сепак, Mythbusters докажаа дека речиси нема шанси ова да се случи во реалниот живот.

 

8. Кошулата што ја носи Тран во „Брзи и бесни“

Во Брзите и бесните , има прилично очигледна грешка во сцената каде Џеси и Тран се тркаат. Во едната снимка, Тран носи кошула со ракави, но во следната снимка тој е во танкер. Можете да ја забележите разликата помеѓу 0:55 и 0:58 во ова видео.

9. Лисиците на Пипин исчезнуваат во „Господарот на прстените“

На почетокот на „Господарот на прстените: Двете кули“ , Мери и Пипин се заробени од Орките. Како затвореници, нивните раце се врзани, но за време на сцената со тепачката, рацете на Пипин очигледно веќе не се врзани бидејќи за малку ќе го згази коњ. Неколку моменти подоцна, се чини дека повторно се врзани.

10. Сечењето на раката на Калвин во „Django Unchained“

Еве уште една „грешка“ на филмот кој стана хит. Кога тресна со раката на масата за време на сцената во Џанго Откачени, Леонардо Ди Каприо скрши чаша и си ја пресече раката. Лео остана во карактерот и ја заврши сцената, а тоа му се допадна на Квентин Тарантино, па го искористи тој момент во филмот. Но, за среќа, тие наводно користеле лажна крв за следната сцена каде што Лео ја намачка својата крвава рака на лицето на Кери Вашингтон.

 

11. Мечот Еомер падна во „Господарот на прстените“

Оваа грешка е лесно да се пропушти на прв поглед, но вистинските обожаватели на “Господарот на прстените“забележаа дека Еомер го испушта мечот додека се качува на својот коњ за време на сцената каде што Рохирим се сретнаа со Арагорн. Можете да го видите прилично јасно околу 0:18 во ова видео.

 

12. Возењето со автобус во Венеција во „Спајдермен: далеку од дома“

Во „„Спајдермен: далеку од дома“ , се чини дека студентите престојуваат на главниот остров Венеција. Кога заминуваат, се качуваат во автобус. Единствениот проблем: автобусите и другите моторни возила всушност не се дозволени во Венеција

.

13. Ударот со коњ „Последниот самурај“

За време на сцената во Последниот самурај , Том Круз го јава својот коњ во средината на група војници. Како што се спушта, коњот клоца еден од војниците во стомакот. Уф…

14. Лажното бебе во „Американски снајперист“

Овој филм, за ветеран од војната во Ирак, кој го игра Бредли Купер, беше пофален затоа што е реалистичен приказ на војната и на ветераните кои се прилагодуваат на цивилниот живот. Но, еден аспект не беше толку реален: лажното бебе користено во една од сцените. Самиот Купер се насмеа за тоа во шоуто на Елен Деџенерес, велејќи: „Не можев да поверувам дека работиме со пластично бебе… Бев исто како, ова е лудница“.

15. Различните авионски броеви во „Терминатор 3: Подемот на машините“

Броевите во авионот на Џон Конавеј се менуваат низ „Терминатор 3: Подемот на машините“. Еве, тоа е N3035C, но штом е во воздухот, бројките се менуваат во N3413F.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.