Најскапото сирење на светот, шпанското Кабралес, се продаде за неверојанти 32.000 долари на аукција

Шпанското сино сирење Кабралес го собори рекордот за најскапо сирење досега, откако беше продадено на аукција за над 32.000 долари на локалниот фестивал на сирење.

„Знаевме дека имаме добро сирење, но и дека е многу тешко да се победи“, изјави за шпанската новинска агенција Ефе, Гиљермо Пендас, кој го произведува неверојатно скапиот деликатес во семејната фабрика во Лос Пуертос во Лондон.

 

 

 

Едно тркало од 4,8 килограми од полутврдиот, лут млечен производ – кој созрева во планинските пештери на Астурија во северна Шпанија, беше продадено за 32.408,10 долари, поставувајќи нов Гинисов рекорд. Ова се случи откако беше прогласен за најдобро сирење на годината, на 51-от годишен натпревар за сирење на Лас Аренас, на кој секоја година се продава на аукција, пишува „Newsflash“.

Сирењето било продадено на Иван Суарез, сопственик на ресторанот „Ел Лагар де Колото“ во близина на Овиедо, кој изјавил дека „страста за земјата“ и „работата на производителите на сирење“ го инспирирале да ја зголеми понудата. Тој, исто така, го купил претходното сирење за Гинисов рекорд, друго кабралес кое се продавало во 2019 година за 20.500 евра (22.129 долари). Преголемата цена на ова сирење делумно се должи на тешкиот процес на неговото правење.

Прво, производителот зема сурово кравјо млеко или мешавина од кравјо, овчо и козјо млеко и потоа го старее најмалку четири месеци во планинските пештери во регионот Кабралес во националниот парк Пикос де Европа.

 

 

Роза Вада, мајката на Пендас и сопственик на Лос Пуертос, вели дека победничкото сирење било созреано во пештера висока 1.400 метри осум месеци. Таа вели дека нејзината посебна пештера за созревање сирење се наоѓа во градот наречен Ро, високо место во де Кабралес.

По стареењето, уникатниот млечен производ се транспортира еден час по планината пеш до најблискиот пат, при што се продава за околу 30-35 долари парче, малопродажна цена.

Нема информации дали некој планира да го користи и да се најде на врвот на најскапиот хамбургер во светот, кој беше продаден за 5.964 долари во Холандија во 2021 година.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *