Најшовинистичкиот потег во спортот: Светската шаховска федерација им забранува на транс жените да учествуваат во натпревари од женска категорија, поради можност од „НЕПРАВЕДНА ПРЕДНОСТ“

Најдобрата светска шаховска федерација предизвика жестока расправија за сексизам, откако им забрани на транс жените да се натпреваруваат во женски натпревари поради неправедна предност. Новите правила на Меѓународната шаховска федерација (ФИДЕ) наведуваат дека секој играч кој преминал од машки во женски „нема право да учествува на официјалните натпревари на ФИДЕ за жени“ додека не се направат дополнителни анализи, кои би можеле да потраат до две години.

 

 

 

Одлуката, која беше објавена во понеделникот, а ќе стапи на сила на 21 август, наиде на критики од поддржувачите на правата на транс, кои го означија потегот како „чист фанатизам и шовинизам“, додека други го нарекоа „навредлив за жените“. Според промената на правилата, на транс играчите сè уште ќе им биде дозволено да се натпреваруваат на отворени турнири, но не и на натпревари само за жени – кои беа воведени за да поттикнат повеќе жени во спортот.

Тоа доаѓа бидејќи многу спортови кои вклучуваат интензивна физичка активност се справуваат со тоа како да формулираат политики кон трансродовите спортисти во последниве години. Активистите за правата на жените, како што е поранешната олимписка пливачка Шарон Дејвис, се изјаснија против спортистите родени мажи кои се натпреваруваат во женски категории. Но, многумина се прашуваат зошто шаховската федерација ја донесе промената во спорт кој вклучува ментална вештина.

Кети Монтгомери луто реагираше на промената на правилата, твитнувајќи: „Со забраната за шах на транс жените, лудото анти-транс лоби целосно ја откри нивната идеја. Тие не само што веруваат дека полот е нематеријална непроменлива бинарност, тие исто така мислат дека жените се интелектуално инфериорни. Тоа е она што ние го кажуваме дека тие веруваат од самиот почеток“.

 

 

Транс шахистот Јоша Иглесијас, кој ФИДЕ го признава како жена, ја опиша одлуката на федерацијата како „срцепарателна“.

35-годишникот од Франција изјави за „Тајмс“: „Нема никаква биолошка предност. Не се работи за биологија, туку за социологија, психологија и за сексизам, туку за агресија од страна на ФИДЕ.

„Тие велат дека не се против транс луѓето, тие се борат да го заштитат женскиот спорт, иако воопшто не им е грижа за женскиот спорт“.

Иглесијас, исто така, на „Твитер“ напиша: „Значи, ФИДЕ штотуку објави (вчера) листа на анти-транс регулативи, како да е „најголемата закана за жените во шахот“.

„Може ли некој да ми каже што се квалификува како официјален настан на ФИДЕ? Ќе ми дозволат да играм на првенството на Франција за 3 дена? Европскиот клупски куп во септември?“

На носителите на женски титули кои го менуваат својот пол во машки титулите би им биле одземени, рече федерацијата, истовремено задржувајќи ја можноста за враќање на функцијата „доколку лицето го промени полот во жена“.

 

„Доколку некој играч го променил полот од маж во жена, сите претходни титули остануваат подобни“, велат од федерацијата.

Тој призна дека ваквите прашања во врска со трансродовите играчи се „проблем што се развива за шахот“ и дека „можеби ќе треба да се развијат понатамошни политики во иднина во согласност со доказите од истражувањето“.

Популарноста на играта се искачи меѓу жените до рекордно високо ниво од 15 отсто благодарение на онлајн игрите и серијата на Нетфликс „The Queen’s Gambit“ во која Ања Тејлор-Џој глуми како жена шахист велемајстор.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • ZoKoKan напиша:

    The move is brilliant !! Move#.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *