Најстариот човек на светот почина на 114 годишна возраст: „Секој ден се молеше барем два пати, го сакаше семејството и Бога и пиеше еден специфичен алкохол“

Најстариот човек на светот, Хуан Висенте Перез од Венецуела, за жал почина на 114- годишна возраст.

 

 

 

Гинисовата книга на рекорди потврди во мај 2022 година дека тој е најстариот жив човек, на возраст од 112 години и 253 дена на 4 февруари 2022 година. Роден на 27 мај 1909 година, Хуан беше деветтото од 10-те деца. Неговото семејство се преселило во Лос Пажуилс кога имал пет години, а тој почнал да работи со својот татко и браќата во земјоделството.

Тој дури изградил дрвена мелница со својот брат Мигел за да помогне во продуктивноста на нивната фарма. И покрај тоа што посетувал училиште само пет месеци поради тоа што неговиот учител се разболел, Хуан научил да чита и пишува.
Подоцна станал шериф во Карикуена во 1948 година, решавајќи спорови за земјиштето и семејството една деценија, додека не продолжил со својата работа во земјоделството.
Записот во познатата книга вели: „Покрај земјоделството, најголемата љубов на Хуан е градењето силна врска со Бога и неговото семејство. Тој е благодарен за својот живот, храната што ја јаде и луѓето околу него“.

 

 

 

Хуан Висенте се оженил со Едиофина дел Росарио Гарсија и биле заедно 60 години додека таа не починала во 1997 година.
„Тие имаа големо семејство од единаесет деца – шест момчиња и пет девојчиња – кое со текот на годините порасна и вклучува 41 внуци, 18 правнуци и 12 праправнуци“.

По долг ден напорна работа, Хуан Висенте слободното време го поминуваше со своето семејство. Неговиот син Едесио ќе свиреше песни од Антонио Агилар, Херманас Калес и Негро Пиканте.

 

 

 

Во текот на својот живот, Хуан Висенте видел многу неверојатни изуми како ТВ и интернет. Хуан Висенте бил многу здрав и имал одлична меморија. Се сеќавал на детството, бракот, имињата на неговите браќа и сестри, децата и внуците. Обожавал да биде во кругот на семејството и пријателите, да раскажува приказни и да прави добри муабети”.

Неговиот 100-ти роденден беше многу значаен за него, бидејќи можеше да ужива во друштвото на сите негови деца и многу правнуци. Неговата внука Карла Марисол и нејзиниот сопруг му подарија прекрасна слика што ја чувал во централниот двор од неговиот дом“.
Во 2019 година, тој го одбележал својот 110-ти роденден, со што стана првиот човек од Венецуела кој живеел повеќе од 110 години.

 

 

Неговата тајна за долг живот била „да работи напорно, да се одмора на празници, да си легнува рано, да пие по една чаша агуардиенте (алкохолен пијалок) секој ден, да го сака Бог и секогаш да го носи во своето срце. Како човек со вера, со Бог како приоритет во неговиот живот, Хуан Висенте се молел најмалку два пати на ден како дел од неговата секојдневна рутина.

Неговата ќерка Нелида Перез изјави: „Татко ми е во многу добра здравствена состојба. Тој не боледува од никаква болест која бара медицински третман“, сподели ќерката Нелида Перез.

„Следниот ден по одморот, тој вели дека се буди многу добро. Целото семејство е многу благодарно за здравјето на татко ми“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *