Најстарото куче на светот, Боби, го слави својот 31 роденден! Забавата ќе биде со над 100 гости од кои некои од разни земји низ светот кои ќе долетаат специјално за роденденот

Португалското фармерско куче Боби е прогласено за најстарото живо куче досега. Расата Rafeiro do Alentejo, која живее во областа Леира во Португалија полни 31 година.

 

Кученцето ќе ужива во „многу традиционална“ португалска забава овој викенд на семејната фарма каде што е роден во селото Конкеирос. Треба да присуствуваат 100 луѓе, од кои некои летаат од странски земји за да се приклучат на прославата. На роденденот ќе се служат локално месо и риба, а дополнително за Боби, кој јаде само човечка храна.

На денот ќе настапи и играорна група, а на едно од ората ќе учествува и Боби.

 

Сопственикот на Боби, Леонел Коста, изјави за Гинисовата книга на рекорди : „Многу новинари и луѓе од целиот свет доаѓаат да се сликаат со Боби. Тие дојдоа од цела Европа, како и од САД, па дури и од Јапонија“.

На Боби во февруари му беше доделена Гинисовата титула за најстарото куче во светот. И покрај неговата возраст, мирното и дружељубиво куче сè уште е доволно здраво да си игра со четирите мачки од семејството. Членовите на семејството веруваат дека тајната на неговата долговечност е фактот што тој отсекогаш живеел на село во мирна средина, опкружен со природа.

 

Боби сака да јаде и најчесто ја јаде истата храна како и неговите сопственици, но тие ја потопуваат во вода за да ги отстранат зачините.

Леонел го опишува како „единствен“ и се уште се надева дека Боби ќе стане татко, бидејќи тој е последниот од долгата генерација на животни.

 

Коста рече: „Боби беше воин сите овие години, само тој знае како се држи, тоа не смее да биде лесно бидејќи просечниот животен век на кучето не е толку висок и само ако зборуваше можеше да го објасни овој успех. Многу сме среќни и благодарни, по 30 години, се уште да го имаме Боби во нашиот секојдневен живот“.

Боби имал само една здравствена опасност во 2018 година, но успеал. Тој, исто така, има некои проблеми со видот и одењето поврзани со возраста. Во 1992 година, Боби е регистриран во Ветеринарната медицинска служба на општина Леирија. Организацијата го потврди датумот на раѓање на Боби.

Возраста на Боби е потврдена од SIAC, база на податоци за домашни миленици овластена од португалската влада и управувана од Националниот сојуз на ветеринари.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.