Најубедливата теорија за тоа како биле изградени пирамидите по револуционерното откритие на научниците

Илјадници и илјадници години египетските пирамиди нè збунуваат, мислам сериозно – како по ѓаволите се направени?

Она што го знаеме е дека многу од 100-те чудни пирамиди биле изградени како гробници за фараоните во земјата – а околу 2780 п.н.е. – првата пирамида била изградена во близина на античкиот град Мемфис.

Оттогаш, навистина не знаеме многу друго.

Тоа е се додека физичарите од Универзитетот во Амстердам не почнале да анализираат стара ѕидна слика од гробот на Џехутихотеп, која датира околу 1900 година п.н.е.

 

Во студија од 2014 година, објавена во списанието Physical Review Letters, научниците рекоа дека изградбата на пирамидите всушност може да биде прилично едноставна.

Предметната слика покажува како 172 древни Египќани успеале и ги преместиле тие масивни камења.

Може да видите и работник како истура вода на песокот пред санка која носи колосална статуа.

 

 

„Египтолозите ја толкуваа водата како дел од ритуалот на прочистување. И никогаш не баравме научно објаснување. Лизгањето на тие големи камења е ужасно комплициран проблем, а посебно со толку песок одоздола, но дека влажниот песок е потежок“ – изјави физичарот Даниел Бон.

Тој рече дека експериментот не само што ја решил „египетската мистерија, туку и интересно покажува дека крутоста на песокот е директно поврзана со силата на триење“.

Извинете луѓе, овој пат нема вонземјани.

 

„Експериментално покажуваме дека лизгачкото триење на песокот е значително намалено со додавање на малку, но не премногу вода. Формирањето на капиларни водени мостови го зголемува модулот на смолкнување на песокот, што го олеснува лизгањето. Премногу вода, од друга страна, прави капиларните мостови да се спојат, што резултира со намалување на модулот; во овој случај, забележуваме дека коефициентот на триење повторно се зголемува. Затоа, нашите резултати покажуваат дека коефициентот на триење е директно поврзан со модулот на смолкнување; ова има важни последици за транспортот на зрнести материјали. Покрај тоа, полидисперзноста на песокот се покажа дека исто така има голем ефект врз коефициентот на триење“.

 • Васе напиша:

  Која глупост од лалињава!!! Како е можно пирамидите да се гробници за фараоните, кога во ниедна пирамида не е најдено тело од фараон? Колку што мене ми е познато, фараоните се погребувани во Долината на кралевите!
  Како египјаниве да признаат дека тие не ги изградиле пирамидите? Целата нивна историја ќе падне во вода!
  Башка, пирамиди нема само во Египет, ги има по цел свет, па и во Босна!!! Во која пирамида низ светот има закопано некој крал? Воопшто не си ја знаеме историјата, допрва вистината ќе се открива!!!

 • Rusiot напиша:

  Piramidite mu bile za zabava i orgijanje a ne za zakopuvanjr na kralevite znaci tie orgijale vo ladovina

 • gorgi напиша:

  piramidite se gradeni ozgora pa nadolu. prvo se gradeni vertikalnite zidovi(vnatreshni)i toa ozdola pa ugore. kako skelinja e koristen narigan pesok. nikakvi kamenja nema tamu. blokovite se praveni so kalapi na istoto mesto kade shto se. najden e mineralot i soodnosot na mineralot i vodata za pravenje blokovi. pozzz

 • Nove напиша:

  Pirmidite bile izgradeni kako energetski sistemi. Na nekoj star anticki nacin a mozebi uste posofisticiran od denesnite energetski sistemi. Sigurno bila iskoristena tehnologija kako denesnata samo izgubena a i namerno prikirevena. Moze da se sfati deka ne treba da pominat iljadnici godini za da se dobie vakva tehnologija sto ja imame denes. Lugeto pred potopot bile tehnoloski napredni kako nie denes duri ponapredna. Biblijata, Bozjiot zbor, e vistina zasto so nejze najlogicno se objasnuva istorijata na covestvoto i nekoi pronajdoci

 • Jaс напиша:

  Држава со вакви експерти, не треба да се плаши за својата иднина.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *