Највисокото куче на светот Зевс, величествениот Данец, почина на тригодишна возраст по трагична битка со ракот

Зевс го освои Гинисовиот рекорд за највисоко куче во светот во 2022 година со висина од 1.046 метри, следејќи ги стапките на уште еден германец со истото име кој претходно ја држеше титулата. Но, борбата со ракот му ја одзеде едната нога на почетокот на оваа година и доведе до непријатен напад на пневмонија.

 

Вчера неговите уништени сопственици ја објавија неговата смрт на социјалните мрежи и во интервју за Гинисовата книга на рекорди.

„Зевс беше навистина посебно куче. Тој беше нежен, полн со љубов, многу тврдоглав, но секогаш беше среќен што го гледа своето семејство и стекна многу, многу пријатели на неговите авантури околу Далас и Форт Ворт. Зевс спакува многу живот во три кратки години“, рече неговата сопственичка, Британи Дејвис.

Умрел со главата во „скутот на мајка му“ – додаде нејзиниот сопственик.

По неговата дијагноза за рак, Британи создаде страница GoFundMe за да помогне да се соберат пари за големите трошоци за лекување.

Таа успеа да собере 12.244 долари од целта од 20.000 долари и додека траеше борбата со ракот на Зевс, Дејвис објавуваше ажурирања на страницата за собирање средства за да ги извести неговите поддржувачи што точно се случува.

 

Многу донатори коментираа со искрени пораки за Британи и нејзиното семејство. Британи, која го сметала Зевс за нејзино „кучешко дете“ го добила кученцето како подарок од нејзиниот брат, а откако го забележала неговиот забележителен раст во големина, решила дека е време да дојде до Гинисовата книга на рекорди.

 

Големите Данци често живеат до седум или десет години.

Зевс станал дел од животот на Британи кога имал само осум недели, а тој пораснал толку висок што било типично да краде храна од шанкот во кујната и да пие директно од мијалникот. Што се однесува до неговата исхрана, The New York Post објави дека Зевс јадел до „12 шолји храна дневно со повремено пржено јајце за ужина“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *