„Намален ризик од депресија и самоубиство“ и уште 6 изненадувачки здравствени придобивки од пиењето кафе!

Пиењето шолја кафе е добро познат начин за зголемување на нивото на енергија на почетокот на денот. Но, пијалакот со кофеин има и низа изненадувачки здравствени придобивки.

Го намалува ризикот од депресија

Покрај тоа што ќе ве разбуди наутро, кафето може да направи да се чувствувате посреќни, сугерира истражувањето. Всушност, пиењето најмалку четири шолји кафе на ден е поврзано со помал ризик од депресија, во споредба со само едно пиење.

Тоа е според една шпанска студија на 14.413 дипломирани универзитети во 2018 година.

Истражувачите од Националната асоцијација за кафе веруваат дека една причина зошто кафето може да го намали ризикот од депресија е затоа што кофеинот ги блокира хемикалиите кои го депресираат расположението во мозокот.

Исто како што кофеинот ве спречува да заспиете, стимулантот исто така ги блокира рецепторите во мозокот да се врзат со аденозин, хемикалија која предизвикува не само замор, туку и депресивно расположение.

 

 

Го поддржува здравјето на црниот дроб

Кафето може да го одржи вашиот црн дроб здрав и да го заштити органот од болести.

Новото истражување сугерира дека постои врска помеѓу консумирањето кафе и ризикот од развој на безалкохолни масни заболувања на црниот дроб – низа болести на црниот дроб кои можат да доведат до фиброза, цироза и рак.

Студијата од 2023 година на Универзитетот во Коимбра во Португалија, поддржана од Институтот за научни информации за кафе, испитуваше 156 средовечни (на граница) дебели учесници, од кои повеќето имале дијабетес тип 2. Откриено е дека оние кои пијат повеќе кафе имаат поздрав црн дроб. Но, тоа не се должи само на кофеинот. И зрната без кофеин и кофеинот го имаа овој позитивен ефект врз црниот дроб.

Додека оние кои пиеле редовно кафе имале помала веројатност да имаат фиброза на црниот дроб, конзумирањето на повисоки нивоа на безкофеинско кафе е значително поврзано со намалени нивоа на замастен црн дроб.

Сепак, други фактори би можеле да бидат во игра.

 

Тоа ви помага да изгубите тежина

Истражувачите велат дека ова би можело да биде затоа што вашата утринска пијачка ја зголемува стапката на метаболизмот – бројот на калории што вашето тело ги користи дневно и согорува масти.

Откриено е дека само 100 мг кофеин, приближно колку во вашата просечна шолја кафе, ја зголемува стапката на метаболизам во мирување.

Студијата на Кралскиот колеџ во Лондон покажа дека потрошувачката на енергија на учесниците се зголемила за околу 10 проценти кога им биле давани 100 мг кофеин во интервали од 2 часа во текот на денот.

Поради овие наоди, истражувачите шпекулираа дека кофеинот може да помогне во губење на тежината во третманот на дебелината, но потребни се повеќе истражувања.

 

 

 

Добро е за вашето срце

Ако пиете премногу кофеин, може да го оптоварите вашето срце и да ве натера да се чувствувате нервозни. Но, во умерени количини, се покажа дека кафето го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Всушност, пиењето три до пет шолји кафе на ден би можело да биде совршена количина за одржување на здравјето на вашето срце.

Со пиење три шолји дневно може да го намалите ризикот од хипертензија, кардиоваскуларни болести и атријална фибрилација, според прегледот на Институтот за научни информации за кафе (ISIC) во 2022 година.

„Пиењето умерени количини кафе не само што е поврзано со помал ризик од срцеви заболувања, туку и со подолг живот“, вели професорот Кјелд Хермансен, оддел за клиничка медицина на Универзитетот во Архус и експерт за кафе ISIC.

„Овие супстанции може да помогнат во намалувањето на оксидативниот стрес, воспалението и подобрување на чувствителноста на инсулин и метаболизмот. Сепак, точните механизми на дејство во однос на CVD сè уште не се разјаснети“.

 

Помага во атлетските перформанси

Кафето не само што ве буди наутро, туку може да ви помогне и во теретана. Според експертите, се покажа дека пиењето кофеин ја подобрува издржливоста, како и вежбите со висок интензитет и отпор.

Пијалакот исто така може да помогне во вашите атлетски перформанси во спортови како што се тенис и фудбал, вели д-р Нил Кларк, предавач за спортска исхрана и вежбање на Универзитетот Ковентри и експерт за ISIC.

„Овие корисни ефекти генерално се независни од статусот на тренингот, вообичаеното внесување кофеин и сексот“. Но, тој исто така верува дека едноставното пиење кафе е подобро отколку да се добие кофеин од прашок или таблети.

 

Тоа е добро за вашиот мозок

Пиењето кафе го намалува ризикот од развој на Алцхајмерова болест, според истражувачите.

Преглед на 11 набљудувачки студии од 2016 година во повеќе од 29.000 луѓе покажа дека колку повеќе луѓето консумираат кафе, толку е помал ризикот од состојба на ограбување на меморијата. Но, истражувачите истакнаа дека се потребни повеќе студии за да се најде причината за оваа врска.

Згора на ова, студиите исто така сугерираат дека кафето го намалува ризикот од развој на Паркинсонова болест.

Кафето може да биде корисно за мозокот поради неговите анти-невровоспалителни ефекти, според професорот Џузепе Гросо, од одделот за биомедицински и биотехнолошки науки на Универзитетот во Катанија и експерт за ISIC.

Професорот Гросо изјави за MailOnline: „Постојат докази дека полифенолите на кафето може да ја поминат крвно-мозочната бариера, да имаат антиневроинфламаторни ефекти, па дури и да промовираат неврогенеза, што резултира со намален ризик и од когнитивни и афективни нарушувања.

 

 

Го намалува ризикот од дијабетес тип 2

Една неодамнешна студија покажа дека кофеинот не само што може да ве спречи да се здебелите, туку може да го намали и ризикот од добивање дијабетес тип 2.

Студијата, објавена во списанието BMJ Medicine, ги разгледа гените кои одредуваат колку брзо луѓето го обработуваат кофеинот за да ги проценат веројатните нивоа на кофеин на речиси 800.000 луѓе во текот на животот.

Истражувачите откриле дека оние кои побавно го разградуваат кофеинот, па веројатно имаат повисоко ниво од него во крвта, имаат помал ризик од дијабетес тип 2.

Сепак, половина од намалениот ризик од дијабетес тип 2 кај луѓето може да се објасни со тоа што имаат понизок БМИ. Тоа е затоа што да се биде послаб го намалува ризикот од развој на оваа состојба, која влијае на еден од 10 луѓе на возраст над 40 години.

Но, пиењето црно кафе е поверојатно да го намали ризикот од болеста, наместо да пиете слатки кафиња кои содржат сирупи.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.